Merkez Bankası Şubat 2021 Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanacak? Faiz Artırımı Yapılacak Mı, Beklentiler Neler?

Türkiye'de piyasaların gözü kulağı bugün açıklanacak olan Şubat 2021 Merkez Bankası faiz kararına çevrildi. Para Politikaları Kurulu (PPK) Şubat 2021 toplantısı bugün yapılacak ve faiz kararı kamuoyuna duyurulacak. Merkez Bankası faiz kararı saat kaçta açıklanacak?

Merkez Bankası Şubat 2021 Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanacak? Faiz Artırımı Yapılacak Mı, Beklentiler Neler?

Türkiye'de piyasaların merakla beklediği faiz kararının açıklanacağı gün geldi çattı. Peki Merkez Bankası faiz kararı saaat kaçta açıklanacak?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Şubat 2021 toplantısı bugün yapılacak. Türkiye'de piyasalar bu toplantıdan çıkacak kritik karara odaklanmış durumda. Dolar ve euro kurları bu kararı beklerken bankacılık sektörü de faizler üzerinde değişim yapılabileceği için kararın açıklanması için sabırsızlanmaya başladı.

MERKEZ BANKASI ŞUBAT 2021 FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı bugün yapılacak. Her ay olduğu gibi Şubat 2021 faiz kararı da saat 14:00'da açıklanacak. Merkez Bankası'nın yeni faiz kararı için piyasaların beklentileri faiz değişikliğini öngörmüyor. Ancak yine de küçük de olsa bir sürpriz olabileceği ekonomi kulislerinde konuşuluyor.

YABANCI EKONOMİSTLERİN FAİZ KARARI BEKLENTİLERİ

Societe Generale Ekonomisti Phoenix Kalen bir değerlendirme yaparak Merkez Bankası'nın Şubat 2021 toplantısında faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini ifade etti. Faiz değişiminin Türkiye için bir süre olmayacağını tahmin ettiklerini söyeyen Phoenix kalen, enflasyon beklentilerindeki iyileşmeler para politikalarında gevşeme alanı oluşturana kadar Merkez Bankası'nın herhangi bir faiz aksiyonuna girmeyeceğini belirtti. Tecrübeli ekonomis Türkiye'de faiz değişimi için en yakın 2021'in 3. çeyreğini işaret etti.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI YAPACAK MI?

İspanyol BBVA'nın ekonomistlerinden Alvaro Ortiz Videl Abarca da Merkez Bankası'ndan faiz değişimi beklmediğini söyledi. Faiz konusunda 2021'de Merkez Bankası'nın beklemede kalacağını söyleyen Abarca ancak harekete geçilmesi gereken bir nokta olduğunda Merkez Bankası'nın hareket etmekten çekinmeyeceğini ifade etti.

TD Securities Ekonomisti Cristian Maggio ise, “Enflasyon beklentilerin üzerinde artmaya devam etse de Merkez Bankası faiz artırımına gitmeyecektir. Şubat 2021 toplantısında faizler yüzde 17'de sabit bırakılacaktır. Ancak Merkez Bankası büyük bir ihtiyaç hissederse faiz arttırımı konusunda cesur adımlar atmaktan da geri durmayacaktır.” dedi

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@