Merkez Bankası Şubat 2021'de Faizleri Yükseltecek Mi? Ekonomistler Faiz Kararı Beklentilerini Açıkladılar!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın Şubat ayı faiz kararına yönelik büyük bir merak yaşanıyor. Merkez Bankası'nın Şubat 2021 faiz kararına yönelik ekonomistlerin beklentileri belli oldu. Merkez Bankası faiz artırımı yapacak mı?

Merkez Bankası Şubat 2021'de Faizleri Yükseltecek Mi? Ekonomistler Faiz Kararı Beklentilerini Açıkladılar!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın Şubat 2021 faiz kararının ne olacağına dair büyük bir merak oluştu. Merkez Bankası faiz arttırımı yapacak mı?

MERKEZ BANKASI FAİZ ANKETİ SONUÇLARI!

Bloomber HT tarafından her ay ekonomistlerle yapılan Merkez Bankası faiz anketinin tamamlandığı açıklanarak sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Ekonomistlerin genel eğilimine göre Merkez Bankası Şubat 2021 Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında faiz değişimi kararı almayacak ve faizleri sabit bırakacak.

FAİZLERİN SABİT TUTULMASI BEKLENİYOR!

Faiz anketine katılan 22 ekonomist arasında sadece 5'i bir faiz artırımı beklentisi içerisinde olduklarını ifade ettiler. Bu ekonomistlerin tahminlerine göre Merkez Bankası Şubat 2021'de 100 baz puan faiz artırımı yapacak ve politika faizi yüzde 18'e yükselecek. Ancak ankete katılan 17 ekonomist ise faiz artırımının olmayacağını ve politika faizinin yüzde 17'de sabit kalacağını ifade ettiler.

NACİ AĞBAL YÖNETİMİNDE MERKEZ BANKASI'NIN FAİZ PERFORMANSI

Olağanüstü bir dönemde Merkez Bankası Başkanı olan Naci Ağbal'ın başkanlığında yapılan ilk Para Politikaları Kurulu toplantısında Kasım Ayında yüzde 4,75 oranında faiz artırımı kararı çıkmıştı. Bu faiz artırımı ile faizler yüzde 15'e yükseltilmişti. Ö dönem piyasaların tüm beklentisi de bu şekilde bir faiz artırımıydı. Naci Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası, Aralık ayında da yüzde 2'lik bir faiz artırımı yaparak faizleri yüzde 17'ye yükseltmişti. Ocak ayında ise Naci Ağbal yönetimindeki Merkez Bankası tarafından bu sefer faizler sabit tutulmuş vedeğişiklik yapılmamıştı.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal sıkı bir para politikası uygulamaya devam edeceklerini açıklamıştı. Bu nedenle Merkez Bankası'ndan faiz indirimine yönelik de bir hareket beklenmiyor. Piyasaların beklentisi Merkez Bankası'nın Şubat 2021 para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından da faizlerin sabit tutulduğuna dair bir karar çıkması şeklinde oluştu.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Şubat 2021 toplantısı 18 Şubat 2021 Perşembe gübü yapılacak. Merkez Bankası'ndan o gün saat 14:00'da bir açıklama yapılarak Şubat 2021 Merkez Bankası faiz kararı kamuoyuna duyurulacak.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@