Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Sonrası Morgan Stanley Dolar Kuru Tahminini Değiştirdi!

Dünyanın en çok tanınan yatırım bankalarından birisi olan Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın dün Şubat 2021 faiz kararını açıklamasının ardından dolar kuru beklentisinde değişikliğe gittiklerini açıkladı.

Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Sonrası Morgan Stanley Dolar Kuru Tahminini Değiştirdi!

Merkez Bankası'nın Şubat 2021 faiz kararını açıklamasının ardından Morgan Stanley tarafından bir bilgilendirme yapılarak dolar kurunda beklentilerin değiştiği duyuruldu.

DOLAR KURU TAHMİNLERİ DEĞİŞTİ!

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Şubat 2021 toplantısı dün gerçekleştirildi. Bu toplantıda politika faizinin sabit tutulması kararı alınarak kamuoyuna duyuruldu. Merkez Bankası'nınpolitika faizini yüzde 17'de sabit bırakması piyasaların da beklentisiydi. Bugün ise bu gelişme üzerine Morgan Stanley'den yeni bir açıklama yapılarak dolar kuru tahminlerinde değişikliğe gidildiği duyuruldu.

DOLAR KURU KAÇ TL OLACAK?

Merkez Bankası'nın faizleri sabit bırakması üzerine Morgan Stanley bir sonraki toplantı için 100 baz puanlık faiz artırımı beklentisi oluştuğunu açıkladı. Morgan Stanley'in tecrübeli ekonomistleri Georgi Deyanov ve Jaiparan Khurana'nın yazdıkları bilgi notunda yeni faiz artırımı beklentisinin etkisiyle dolar kurunu 6,80 TL'ye gerileyebileceği bildirildi.

FAİZ ARTIRIMI BEKLENİYOR

Morgan Stanley analistlerine göre Nisan ayına kadar enflasyonun artabileceği ve bu durumun da 100 baz puanlık faiz artırımını gereklilik haline getireceği öngörüldü. Ayrıca Morgan Stanley analistleri Türk hisse senetleri için olumlu görüşlerine devam ettiklerini de bildirdiler. BIST 100 endeksinde dolar bazında yüzde 17 oranında bir yükseliş potansiyeli olduğu bildirildi.

Öte yandan Morgan Stanley dolar kurunun yıl sonu beklentisine dair bir güncelleme yapıldığını duyurmadı. Bunun yanında Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından ilk defa bir finans kuruluşunun faiz artırımı beklentisine girmiş olması ekonomistlerce önemli bir detay olarak yorumlandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@