Merkez Bankası Faiz Artırımı Yapacak Mı? Uluslararası Finans Şirketleri Şubat 2021 Faiz Beklentilerini Açıkladılar!

Merkez Bankası Şubat 2021 faiz kararı yarın açıklanacak. Bu kritik karar öncesinde dünyanın en ünlü finans kuruluşları Merkez Bankası'ndan faiz beklentilerini açıkladılar. Merkez Bankası faizleri indirecek mi?

Merkez Bankası Faiz Artırımı Yapacak Mı? Uluslararası Finans Şirketleri Şubat 2021 Faiz Beklentilerini Açıkladılar!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Şubat 2021 toplantısı 18 Şubat 2021 Perşembe günü yapılacak. Peki Merkez Bankası faiz kararı ne olacak?

Merkez Bankası'nın faiz kararına yönelik önemli beklentiler sırasıyla açıklanmaya devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı olduğu günden itibaren Naci Ağbal sıkı bir para politikası uyguluyor. Bu para politikası ile hem yabancı yatırımcılara hem de piyasalara güven veriliyor. Oluşan pozitif ekonomik ortamın devam edip etmeyeceği ise merak konusu oldu.

UNİCREDİT FAİZ ARTIRIMI BEKLEMİYOR!

Merkez Bankası'nın Şubat 2021 faiz kararı hakkında Unicredit bir açıklama yaparak beklentisini ortaya koydu. Unicredit'in analistlerine göre Merkez Bankası Şubat 2021'de herhangi bir faiz değişimine gitmeyecek. Bu nedenle politika faizinin yüzde 17'de sabit tutulmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Unicredit ekonomistlerince hazırlanan son raporda, “Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal son açıklamalarının birisinde Ocak enflasyonunda döviz kurunun birikimli yansımalarının, Uluslararası emtia fiyatlarındaki artışların ve arz kısıtlarının mühim gelişmeler olduğundan bahsetmişti. Ancak tüm bunlar gelecek aylarda enfşasyonun yükselmeye devam etmesi anlamına geliyor. Bu da Merkez Bankası için sürpriz değil.” denildi.

Merkez Bankasının piyasaya verdiği sıkılaşma taahhüdünün gereği enflasyonda artış olursa faiz artışı da olabileceğini vurgulayan Unicredit analistleri, “Bu yılın ilk yarısı için Merkez Bankası'nın faizleri değiştirmeyeceğine dair tahminimizi muhafaza etmeye devam ediyoruz. Mayıs ayı ile başlayacak olan dezenflasyon süreci ile 2021'in ikinci yarısında faizlerin yüzde 12'ye çekileceğini öngörüyoruz.” ifadelerini kullandılar.

MORGAN STANLEY ŞUBAT 2021 FAİZ TAHMİNİ!

Merkez Bankası Şubat 2021 faiz beklentisini açıklayan bir diğer kurum ise Morgan Stanley oldu. Morgan Stanley'in hazırladığı raporda Merkez Bankası'nın herhangi bir faiz değişimine gitmesinin beklenmediği kaydedildi.

Morgan Stanley ekonomistlerinin raporunda, “Enflasyon halen daha Merkez Bankası'nın hedefinin üzerinde devam ediyor. Ekonomik büyüme ise güçlü bir şekilde gerçekleşiyor. Merkez Bankası'nın 18 Şubat'ta faizleri değiştirmeyeceğini ama enflasyondaki yüksek riskler nedeniyle şahin söylemini sürdüreceğini tahmin ediyoruz.” denildi.

Morgan Stanley yakın bir zamanda Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık bir faiz artırımı yapmasına yönelik beklentilerinin devam ettiğini ama bu faiz artırımının Şubat 2021'de olmasının çok küçük bir ihtimal olduğunu açıkladı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@