Merkez Bankası: Çekirdek Enflasyon Göstergelerinin Ana Eğiliminde Bozulma Var

ANKARA(ANKA) - Merkez Bankası, Ekim ayında çekirdek enflasyon göster...

Haberler 04.11.2015, 10:30
Merkez Bankası: Çekirdek Enflasyon Göstergelerinin Ana Eğiliminde Bozulma Var

ANKARA(ANKA) - Merkez Bankası, Ekim ayında çekirdek enflasyon göstergelerinin ana eğiliminde bozulma gözlendiğini bildirerek, “Çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonunda ve ana eğiliminde temel mal grubu kaynaklı olarak artış gözlenmiştir” açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası, Ekim ayı Fiyat Gelişmelerini açıkladı. Ekim ayında tüketici fiyatlarının yüzde 1.55 oranında arttığı ve yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 7.58’e gerilediği anımsatılan açıklamada, “Bu gelişmede gıda yıllık enflasyonundaki yavaşlama ile enerji fiyatlarındaki baz etkisi belirleyici olmuştur. Buna karşılık, Türk lirasındaki birikimli değer kaybına bağlı olarak temel mal grubu enflasyonundaki yükseliş sürmüş, hizmet enflasyonu ise yüksek seyrini korumuştur. Bu doğrultuda çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonunda ve ana eğiliminde temel mal grubu kaynaklı olarak artış gözlenmiştir” ifadelerine yer verdi.

-HİZMET GRUBUNUN ANA EĞİLİMİ YATAY SEYREDEREK YÜKSEK SEVİYESİNİ KORUDU-

Açıklamada, Ekim ayında tüketici fiyatlarının yüzde 1.55 oranında yükseldiği ve yıllık enflasyonun 0.37 puan azalarak yüzde 7.58 olduğu da vurgulanarak şunlara dikkat çekildi:

“Bu dönemde ÖKTG-H ve ÖKTG-I endekslerinin yıllık değişim oranları sırası ile 0,48 ve 0,68 puan artarak yüzde 8,74 ve 8,92’ye yükselmiştir. Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, Ekim ayında temel mal grubunun katkısının 0,40 puan arttığı, enerji ve gıda gruplarının katkısının ise sırasıyla 0,25 ve 0,51 puan azaldığı gözlenmiştir. Diğer alt grup katkılarında ise kayda değer bir değişiklik olmamıştır.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle üç aylık ortalamalara göre incelendiğinde, çekirdek enflasyon göstergelerinin ana eğiliminde Ekim ayında bozulma gözlenmiştir. Döviz kuru gelişmelerinin gecikmeli yansımalarının yanı sıra bu dönemde giyim fiyatlarında kaydedilen yüksek artışla birlikte belirgin olarak yükselen temel mal grubu eğilimi bu gelişmede belirleyici olmuştur. Hizmet grubunun ana eğilimi ise bu dönemde yatay seyrederek yüksek seviyesini korumuştur.

Ekim ayında hizmet fiyatları yüzde 0,71 oranında artmış, grup yıllık enflasyonu 0,11 puan artarak yüzde 8,65’e yükselmiştir. Bu dönemde yıllık enflasyon, lokanta-oteller grubunda gerilerken kira grubunda yatay bir seyir izlemiş, diğer alt gruplarda ise yükselmiştir. Lokanta otel grubu aylık enflasyonundaki yavaşlama konaklama hizmetlerinden kaynaklanırken yemek hizmetlerinde yüksek fiyat artışları sürmüştür. Bu dönemde ulaştırma hizmetleri fiyatları, okul servis ücretlerindeki yükselişe bağlı olarak yüzde 1,3 oranında artmıştır. Diğer hizmetler grubunda ise Türk lirasındaki değer kaybına bağlı olarak bakım-onarım hizmetleri fiyatlarında artışlar hızlanmıştır.”

-EKİM AYI, TÜRK LİRASINDAKİ DEĞER KAYIPLARININ BELİRGİN OLARAK HİSSEDİLDİĞİ BİR DÖNEM OLDU-

Ekim ayının Türk lirasındaki değer kayıplarının temel mal fiyatlarında belirgin olarak hissedildiği bir dönem olduğu vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Temel mal grubu yıllık enflasyonu Ekim ayında 1,25 puanlık artışla yüzde 9,19’a yükselmiştir. Bu dönemde yıllık enflasyon tüm alt gruplarda artış kaydetmiştir. Türk lirasındaki değer kaybının birikimli etkilerine bağlı olarak dayanıklı mal grubu fiyatları aylık bazda yüzde 1,75 oranında yükselmiştir. Dayanıklı mal grubunda beyaz eşya, otomobil ve mobilya fiyatlarında belirgin artışlar gözlenmiştir. Döviz kuru etkilerinin daha gecikmeli izlendiği giyim ve dayanıklı dışı temel mallar grubunda da fiyatlar aylık bazda artış kaydetmiş ve grup yıllık enflasyonu yüzde 8,49’a yükselmiştir. Giyim grubunda ise endeks tarihinin en yüksek oranlı Ekim ayı artışı gerçekleşmiş ve yıllık enflasyon yüzde 5,73 olmuştur. Bu gelişmede gümrük vergisi ayarlamalarının da etkili olduğu düşünülmektedir.  belirgin olarak hissedildiği bir dönem olmuştur.”

-TÜKETİCİ ENFLASYONUNDAKİ BASKILAR, DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI DIŞINDAKİ GRUPLARDA ZAYIFLADI-

Aylık fiyat gelişmelerinin bildirildiği açıklamada enerji fiyatlarının Ekim ayında yüzde 0.77 oranında arttığının da altı çizildi. Bu gelişmede, şebeke suyu fiyatları ile sırasıyla yüzde 3,87 ve 5,88 artış kaydeden tüp gaz ve LPG fiyatlarının belirleyici olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yıllık enerji enflasyonu geçen yılın aynı ayındaki elektrik ve doğalgaz fiyat ayarlamalarının oluşturduğu baz etkisiyle yaklaşık 1,8 puan gerileyerek yüzde 0,12 seviyesine düşmüştür. Ekim ayında gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon yaklaşık 2 puanlık düşüşle yüzde 8,69’a gerilemiştir. Mevsimsel etkilerden arındırılmış işlenmemiş gıda fiyatlarında sebze ürünlerine bağlı olarak kaydedilen azalış bu gelişmede temel belirleyici olmuştur. Böylelikle işlenmemiş gıda grubu yıllık enflasyonu bu dönemde 3,83 puan azalışla yüzde 9,40’a gerilemiştir. Diğer taraftan, bu grupta kırmızı et fiyatlarının Eylül ayındaki yataya yakın seyrin ardından Ekim ayında tekrar (yüzde 1,03 oranında) artış kaydetmesi dikkat çekmiştir. İşlenmiş gıda grubu yıllık enflasyonunda ise son bir yıllık dönemde kaydedilen yavaşlama eğilimi sürmüştür. Bu dönemde katı-sıvı yağ grubu dışındaki tüm alt gruplarda enflasyon yıllık bazda gerilemiştir. Bu dönemde, gıda ve yemek hizmetleri grubunun yıllık enflasyonu yüzde 9,93’e gerilerken gıda ve yemek hizmetleri hariç tüketici enflasyonu 0,19 puan artışla yüzde 6,54’e yükselmiştir.

Yurt içi üretici fiyatları Ekim ayında yüzde 0,20 oranında azalmış, yıllık enflasyon 1,18 puan azalarak yüzde 5,74’e gerilemiştir. Bu dönemde döviz kuru gelişmelerine bağlı olarak imalat sanayi fiyatlarında kısmi bir iyileşme gözlenmiştir. Yıllık enflasyon imalat sanayi fiyatlarında yüzde 6,56’ya, petrol ve ana metal hariç imalat sanayisinde ise yüzde 8,71’e düşmüştür.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, Ekim ayında dayanıklı tüketim malları dışındaki alt gruplarda fiyatların ılımlı bir seyir izlediği gözlenmiştir. Dayanıklı tüketim malları fiyatlarındaki yüzde 1,07 oranındaki aylık artışı mobilya kalemi sürüklerken bu gelişmenin yansımaları tüketici fiyatlarında da izlenmiştir. Bu dönemde ara malı imalatı fiyatları aylık bazda yüzde 0,61 oranında gerilerken demir ve çelik imalatı ile ilgili kalemler bu gelişmede temel belirleyici olmuştur. Sonuç olarak, Ekim ayında tüketici enflasyonu üzerindeki maliyet yönlü baskılar, dayanıklı tüketim malları dışındaki gruplarda zayıflamıştır.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@