Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu 2021 Yılsonu Enflasyon Tahmini Açıkladı! Beklenti Yükseldi

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu merakla beklenen enflasyon rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu daha önceki dönemde yüzde 9.4 olarak açıklanan enflasyon beklentisinin yükseldiğini ve yüzde 12.2 olarak revize edildiğini açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu 2021 Yılsonu Enflasyon Tahmini Açıkladı! Beklenti Yükseldi

Ekonomi gündemi, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Enflasyon Raporunu bekliyordu. 

Yeni dönem beklentilerinin ilan edileceği ve yeni hedeflerin açıklanacağı enflasyon raposuna dair açıklamalarda bulunan Şahap Kavcıoğlu bu rakamları açıkladı. Enflasyon beklentilerinin dışındaŞahap Kavcıoğlu piyasaların durumuna dair uygulanacak politikalara dair bilgi verdi. 

ŞAHAP KAVCIOĞLU'DAN ENFLASYON TAHMİNİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ikinci enflasyon raporunda 2021 yıl sonu enflasyon beklentisini yukarı yönlü revize etti. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamasında, yeni raporda enflasyon beklentisini yzüde 12.2 olarak açıkladı. Bu oran daha önce yüzde 9.4 olarak açıklanmıştı. 2021 yılı sonu enflasyon tahminlerinin yanı sıra 2022 yılı beklentilerini de açıklayan Kavcıoğlu yarım puan artışla yüzde 7,5 olduğunu duyurdu. 

Gıda Enflasyonu Beklentisi; Merkez Bankası Raporunda 2021 yılına ilişkin gıda enflasyon beklentisi yüzde 11,5'ten yüzde 13'e yükseltildi.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun Açıklamalarının Satır Başları

Salgına bağlı olarak sert daralan küresel ekonomi toparlanmaya devam etmektedir. Önemli ihracat pazarlarımızda belirgin bir iyileşme öngörülmektedir. 

Önümüzdeki dönemde salgının gidişatı ve aşılamaya bağlı olarak iktisadi faaliyette her iki yönde riskler bulunmaktadır. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin yavaşlayacağı tahmin edilmektedir. İşsizlik oranının yüksek seyrini koruduğu görülmektedir.

Sanayi firmalarının yatırım iştahı olumlu sinyaller vermektedir. Yatırım talebi yılın ilk çeyreğinde güç kazandı.

Güçlü iç talep ve artan emtia fiyatları ithalat faturasını olumsuz etkilemektedir.

Kredi büyümesi Ocak ayı sonlarından itibaren yeniden artış eğilimine girmiştir. Bireysel kredi büyümesinde de yükseliş eğilimi sürmektedir. 

Sıkılaşmanın da etkisiyle enflasyon üzerindeki talep bazlı etkilerin hafifleyeceğini öngörmekteyiz.

İthalat fiyatlarındaki artışlar enflasyonun seyrinde önemli rol oynamıştır.

Öncü göstergeler Döviz duyarlılığı olan gruplarda fiyat artışlarına işaret etmektedir. Arz sıkıntılarının ne kadar süreceğine dair belirsizlikler söz konusu olmakla birlikte, yılın 2. yarısında kademeli hafiflemesini bekliyoruz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@