merkez bankası açıkladı..

Merkez Bankası, dün açıklanan PPK kararlarıyla ilgili bir sunum yayımladı.

Haberler 25.11.2015, 15:33
merkez bankası açıkladı..

Merkez Bankası (TCMB) bugün Ankara’da ekonomistlere ve bankacılara gerçekleştirdiği ve bankanın internet sitesinde yayımlanan sunumda şunlara dikkat çekti:

* Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedi.

* Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemekte.

* Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonu net ihracat lehine değişmekte.

* Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmekte. Bununla birlikte, birikimli döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmekte.

* Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek.

* Bu çerçevede, para politikası enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici bir duruş sergilemekte.

* Son dönemde jeopolitik gelişmeler ihracat artışını sınırladı.

* Eylül 2015 itibarıyla cari işlemler açığı finansmanının tamamı uzun vadeli borçlanma vedoğrudan yabancı sermaye yatırımları ile sağlanmakta.

 

Kaynak: GerçekGündem

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@