Mb Yabancı Para Cinsi Yükümlülüklerde Zorunlu Karşılığı Yükseltti

-Merkez Bankası bankaların yabancı para cinsi yükümlülüklerde zorunlu karşılık oranlarını yükseltti. Merkez Bankası, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı deste

Haberler 03.01.2015, 11:54
Mb Yabancı Para Cinsi Yükümlülüklerde Zorunlu Karşılığı Yükseltti

-Merkez Bankası bankaların yabancı para cinsi yükümlülüklerde zorunlu karşılık oranlarını yükseltti. Merkez Bankası, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla bankaların ve finansman şirketlerinin yabancı para cinsinden yükümlülüklerinin zorunlu karşılık oranlarının, çekirdek dışı yükümlülüklerde vadelerin uzamasını teşvik edici yönde değiştirildiğini bildirdi.

ANKARA(ANKA) -Merkez Bankası bankaların yabancı para cinsi yükümlülüklerindeki zorunlu karşılık oranlarını yükseltti. Merkez Bankası, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla bankaların ve finansman şirketlerinin yabancı para cinsinden yükümlülüklerinin zorunlu karşılık oranlarının, çekirdek dışı yükümlülüklerde vadelerin uzamasını teşvik edici yönde değiştirildiğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yabancı para yükümlülükler için zorunlu karşılık oranları ve rezerv opsiyon katsayılarında değişikliğe gitti. Merkez Bankası tarafından değişiklik üzerine yapılan açıklamada, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla bankaların ve finansman şirketlerinin yabancı para cinsinden yükümlülüklerinin zorunlu karşılık oranları, çekirdek dışı yükümlülüklerde vadelerin uzamasını teşvik edici yönde değiştirildiği bildirildi.

Söz konusu açıklamada, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli yabancı para mevduat veya katılım fonu dışı yükümlülükler için zorunlu karşılık oranının yüzde 13’ten yüzde 18’e çıkarıldığı vurgulanırken, oranın 2 yıla kadar (2 yıl dahil) vade için yüzde 11’den yüzde 13’e yükseltildiği de ifade edildi.

Açıklamada, yabancı para mevduat veya katılım fonu dışı yükümlülükler için zorunlu karşılık oranının 3 yıla kadar (3 yıl dahil) yüzde 8 ve 5 yıla kadar yüzde 7 olarak belirlendiği bildirilirken, oranın 5 yıldan uzun vadeler için yüzde 6 olmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Yabancı para zorunlu karşılık oranlarındaki artışla Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine yaklaşık 3.2 milyar dolar tutarında katkı sağlanacağının altı çizilen açıklamada, “Hâlihazırda yüzde 11.7 olan yabancı para ortalama zorunlu karşılık oranı yüzde 12.8 seviyesine yükselecektir” ifadelerine yer verildi.

-REZERV OPSİYONU KATSAYILARI DEĞİŞTİRİLDİ-

Merkez Bankası açıklamasında, rezerv opsiyonu mekanizmasının otomatik dengeleyici özelliğinin güçlendirilmesi amacıyla, rezerv opsiyonu dilimlerinde ve katsayılarında, zorunlu karşılık oranlarındaki uyarlamalar sonucunda ihtiyaç duyulan döviz likiditesini de önemli ölçüde karşılayacak şekilde teknik ayarlamalar yapıldığı vurgulanarak şöyle denildi:

“Bu çerçevede, TL zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkanı uygulamasında imkan üst limiti değişmeden dilim sayısı artırılarak rezerv opsiyonu katsayıları değiştirilmiştir. Bankalar ve finansman şirketleri TL zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkanını istikrarlı bir şekilde kullanmakta olup, 19 Aralık 2014 tarihli tesis dönemi itibariyle yararlanma oranı yüzde 86.1 (51.6/60) düzeyindedir. Mevcut imkan dahilinde TL zorunlu karşılıklar için 33 milyar dolar tutulmaktadır. İmkanın aynı oranda kullanılması halinde, yapılan bu değişiklik sonucunda Bankamız döviz rezervlerinden yaklaşık 2.4 milyar dolar serbest kalabilecektir.” (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@