Mayıs ve Haziran'da Altın Fiyatlarına Dikkat! Uzman Ekonomist Yorumladı

Mayıs ve Haziran ayı döneminde altın fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceğine ilişkin ekonomist İslam Memiş'ten açıklama geldi. Altın fiyatlarının şuan ki durumunu ve önümüzdeki günlerde izleyeceği seyri ele alan Memiş fiyatların ciddi şekilde yükselebileceğini söyledi.

Mayıs ve Haziran'da Altın Fiyatlarına Dikkat! Uzman Ekonomist Yorumladı

Küresel piyasalarda altın fiyatları ABD 10 yıllık tahvil faizlerini ve pandeminin yeni dönem etkilerine göre yön buluyor. 

Pandemi sürecinde çok sayıda ülkede yeni varyantlar görülmesi altın fiyatlarına olan ilgiyi artırırken ABD 10 yıllık tahvil faiz oranlarında yaşanan dalgalı süreç yatırımcı hareketlerini etkiliyor. Yurt dışı kaynaklı bu gelişmeleri ise uzmanlar ele aldı. 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

ABD 10 yıllık tahvil faiz oranları ekonomi gündemini uzun süre etkisi altına almıştı. 2021 yılında tarihi seviyelere ulaşan faiz oranları Mart aortasında dengelenmişti. Daha sonra ki süreçte Nisan ayının son günlerinde yeni bir atılım gerçekleştiren faiz oranları yüzde 1.53 bandından yüzde 1.68 seviyesine çıktı. 

Mayıs ayının ilk günlerinde yeniden sakinleyen piyasalar sonrası ABD 10 yıllık tahvil faiz oranları yüzde 1.58 seviyesine indi. 

Altın yatırımcılarının doğrudan ilgisini çeken bu hareketlenme sonrası ise altın fiyatları yukarı yönlü eğilimini devam ettirdi. Küresel piyasalarda ons altın Mayıs ayının ilk haftası içerisinde 1800 dolar bandını zorluyor. Şu sıralarda ise ons altın 1791 dolar bandında yer alıyor. 

UZMANLARDAN MAYIS HAZİRAN YORUMU

Altın fiyatlarının Mayıs ayına hareketli girmesinin ardından iki ünlü ekonomist emtia fiyatlarını ele aldılar. Ekonomist Tunç Şatıroğlu ve Ekonomist İslam Memiş altın, gümüş değişimlerini yorumladılar. 

Tunç Şatıroğlu sosyal medya üzerinden yapmış olduğu değerlendirmesinde altının düşen kanal üzerine çıktığını söyledi. 1776 dolar bandını işaret eden ünlü ekonomist altının bu bölgeden uzaklaşması durumunda yukarı yönlü hareketin giderek güçlenmesini beklediğini ifade etti. 

Şatıroğlu altın fiyatlarına dair açıklamasında "Altın düşen kanalın üzerine nihayet çıktı. Ancak Ichimoku bulutunun düz bir çizgi şeklinde olması fiyatları kendine yani 1776'ya çekiyor. Bu bölgeden uzaklaşmasıyla birlikte yukarı yönlü hareketin giderek güçlenmesini bekliyorum. Gram altının yeninden 4,78 direncine geldiğini ve burayı geçemediğini görüyoruz. Direnç geçilip üzerinde bir gün kalınmadan almak risklidir. Düşmesi durumunda alım fırsatı olur." görüşlerini paylaştı. 

İslam Memiş ise değerlendirmelerine gümüş fiyatları üzerinden başladı. Haziran ve Mayıs aylarında altın fiyatlarına vurgu yalan Ekonomist İslam Memiş "Gümüşün gram fiyatı da dolardan destek aldı ve Mayıs ayına yükselişle girdi. Burada da yükselişlerin tekrar devam edeceğini tahmin ediyoruz. Mayıs ve Haziran riskli aylardır. Emtia fiyatları Mayıs ve Haziran aylarında ciddi fiyat artışlarını devam ettirebilir. Anca Mayıs ve Haziran ayının şöyle bir özelliği daha var." değerlendirmesini kamuoyu ile paylaştı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@