Marmarabirlik'te Rekolte Beyan Dönemi Başlıyor

ANKARA(ANKA) - Marmarabirlik, 2015-2016 ürün alım kampanya dönemi için rekolte beyanlarını...

Haberler 27.09.2015, 12:35
Marmarabirlik'te Rekolte Beyan Dönemi Başlıyor

ANKARA(ANKA) - Marmarabirlik, 2015-2016 ürün alım kampanya dönemi için rekolte beyanlarını 28 Eylül’den itibaren almaya başlayacak. Rekolte beyan dönemi, 30 Ekim’de sona erecek. Başkan Asa, kota engelini aşmak için ortakların gerçekçi beyan vermeleri konusunda uyarıda bulundu.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2015-2016 iş yılı ürün alım dönemi öncesi üreticilerin teslim edeceği zeytin miktarı ve rekolte tespitine yönelik beyanname kabullerinin 28 Eylül Pazartesi günü başlayacağını ve 30 Ekim Cuma günü sona ereceğini açıkladı.

Asa, bu yıl yağlık zeytin dahil 60 bin ton ürün almayı hedeflediklerini belirterek, Marmarabirlik’in planlamalarını sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için ortakların gerçekçi beyanda bulunması gerektiğini söyledi. Üreticinin korkulu rüyası olan kota engelinin temelinde yanlış beyanların yattığını ifade eden Asa, “Marmarabirlik’in artan satış rakamları ve depolama kapasitesi sayesinde bu kampanya döneminde kota uygulaması konusunda çok fazla sıkıntı yaşanmayacak. Ancak kota uygulaması rekolte beyanına dayanmaktadır ve beyanlar alındıktan sonra netlik kazanır. Dolayısıyla ortaklarımızın gerçekçi rekolte beyanında bulunması, hem kota sorununu çözecek hem de Marmarabirlik’in tüm planlamalarını sağlıklı bir şekilde değerlendirmesini sağlayacaktır” dedi.

-“TAHMİNİ REKOLTE YAKLAŞIK 100 BİN TON”-

Başkan Asa, 2015-2016 yılı ürün alım kampanyasıyla ilgili değerlendirmede bulunarak, “Marmarabirlik rekolte tahmin komisyonunca yürütülen saha çalışmaları neticesinde, Birlik faaliyet alanı içinde yaklaşık 100 bin tonluk tahmini rekolte tespiti yapılmıştır. Bu rakam, geçtiğimiz yılın rekolte miktarı ile karşılaştırıldığında oldukça iyimser bir tablo ortaya çıkmaktadır. Geçen yıl mevsim koşulları nedeniyle sektördeki ürün kayıpları bazı bölgelerde yüzde 80’lere ulaşırken, bu yıl rekoltenin 2014’e göre yüzde 60-70 oranlarında daha fazla olması beklenmektedir” diye konuştu.

-“BEYAN VERMEYENDEN ALIM YOK”-

Asa, ortakların beyan edeceği rekolte miktarının, ortaklık giriş beyannamesindeki taahhüt miktarından fazla olamayacağına da işaret ederek, “Ortaklarımız rekolte beyanı verirken olası bir kota uygulaması yapıldığında, ben ne kadar çok rekolte beyanı verirsem o kadar fazla kota çıkar mantığıyla hareket etmemelidir. Çünkü kota uygulamasında, her ortağın son 5 yıl teslim ettiği ürün miktarı baz alınmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde rekolte beyanında bulunmayan ortaklardan da ana sözleşme gereği ürün alınmayacaktır” ifadelerini kullandı. Kooperatif ana sözleşmesi gereğince her ortağın rekolte beyannamesi vermesinin zorunlu olduğu kaydeden Asa, şöyle devam etti:

“Rekolte beyannamesi vermeyen ortakların zeytin teslim etmesi ve genel kurul toplantısına katılması mümkün değildir. Ayrıca kooperatif ana sözleşmesi üst üste 5 iş yılında rekolte beyannamesi vermeyen veya verdiği beyannamedeki teslimini taahhüt ettiği ürünün en az yüzde 50’sini kooperatife teslim etmeyen ortakların ortaklıktan çıkarılmasını ön görmektedir.”

Marmarabirlik’te rekolte beyanlarının alınmasının ardından, 32 bin sofralık zeytin üreticisinin bir yıl boyunca büyük emek harcayarak yetiştirdiği ürün alımlarına start verilecek. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@