Marmarabirlik'te Enerji Üretimi Başlıyor

İSTANBUL(ANKA) -Marmarabirlik’in yılda 2 milyon kilovat saat elektrik üreteceği “Zeytin Atıklarından Elektrik Enerjisi Üretme Ar-Ge Projesinde" geri sayım başladı. Dünyada bir ilk olacak proje kapsamında, tesis kurulumu tamam

Haberler 19.04.2015, 15:08
Marmarabirlik'te Enerji Üretimi Başlıyor

İSTANBUL(ANKA) -Marmarabirlik’in yılda 2 milyon kilovat saat elektrik üreteceği “Zeytin Atıklarından Elektrik Enerjisi Üretme Ar-Ge Projesinde" geri sayım başladı. Dünyada bir ilk olacak proje kapsamında, tesis kurulumu tamamlanarak test çalışmalarına başlandı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yaklaşık 2 yıl önce Ar-Ge projesi olarak başlayan TÜBİTAK destekli “Zeytin Atıklarından Elektrik Enerjisi Üretme” Projesi’nde sona gelindiğini açıkladı. Asa, 3 milyon TL bütçeli arıtma ve enerji üretim tesisinin, Marmarabirlik Entegre Tesisleri’nde 2,5 dönüm alan üzerine kurulduğunu belirterek, “Geçtiğimiz günlerde güç sisteminin tamamı çalıştırılarak deneme testlerine başlandı. Tesisin resmi açılışını ise eylül ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

-RESMİ AÇILIŞ EYLÜLDE-

Başkan Asa, dünyanın her yerinde zeytin kara suyunu arıtmanın maliyetli ve zor bir iş olduğuna işaret ederek, “Marmarabirlik’te pirina (zeytin atıkları) ve kara suyun bertarafı için yılda 500 bin TL bedel ödenmekteydi. Mevcut durumda yıllık 1 milyon TL’ye ulaşan bir enerji tüketimi söz konusu. Proje kapsamında kurulan tesis, yılda 4 bin ton zeytin atığından 2 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretme kapasitesine sahip olacak. Tesis sağlayacağı kazanımlarla 3 yılda kendini amorti edecek. Geçtiğimiz günlerde güç sisteminin tamamı çalıştırılarak, deneme testlerine başlandı. Proje şu ana kadar hiçbir sıkıntı olmadan hayata geçirildi. Tesisimizin resmi açılışını ise Sayın Gümrük Bakanımız ve Çevre Bakanımızı da davet ederek eylül ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

-DÜNYA MARKALARI İNCELEYECEK -

Projenin birbirini besleyen bir yapılanmaya sahip olduğunu anlatan Asa, şunları kaydetti:

“Tesiste ilk olarak zeytin salamura suyu, kara su ve işletme atık suları arıtılacak. Atık sulardan elde edilen katı atık, pirina (zeytin atıkları) ve diğer tüm organik atıklardan oluşan biyokütle, enerji sistemine verilecek. Burada gazlaştırma sistemiyle üretilen syngaz, ORC (organik rankin çevrim) türbini döndürerek elektrik enerjisine dönüştürecek. Atıkların gazlaştırılması sırasında açığa çıkan ısı da yine atık suların arıtılmasında kullanılacak. Proje yüzde 87 verimlilikle çalışacak şekilde ve sıfır atık prensibi düşünülerek planlandı. Dünyada bir ilk olacak proje için şimdiden uluslararası markaların temsilcileri tarafımıza inceleme talebinde bulunmaya başladılar.”

-“300 BİN DOLARLIK GELİR SAĞLANACAK”-

Asa, tesisten elde edilecek elektriğin satışı için UEDAŞ’a yapılan başvuruların kabul edildiğini de belirterek, Ankara TEDAŞ’ta konuyla ilgili izin sürecinin devam ettiğini bildirdi. Biyokütleden elde edilecek elektriğin yerli üretimle gerçekleştirilmesi nedeniyle ek teşvik de alınacağını ifade eden Asa, yıllık 2 milyon kilovat elektrik satışından sağlanacak gelirin 300 bin dolara tekabül edeceğini kaydetti.

Başkan Asa, Marmarabirlik’in yenilenebilir enerji çalışmaları kapsamında güneş enerjisi ile elektrik üretiminin de yer aldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Kooperatiflerimizin sürekli kar etmesini sağlayacak yatırımlarla daha güçlü ortak, daha güçlü kooperatif ve daha güçlü Marmarabirlik için çalışıyoruz. Bu kapsamda güneş enerjisi tesislerimizle ilgili gerekli başvurular yapılarak, UEDAŞ’tan ön izinler alınmış olup, geçtiğimiz günlerde TEDAŞ’tan yatırım izni de onaylanmıştır. Güneş enerjisi tesislerimiz, Marmarabirlik Entegre Tesisleri’nde ve birliğimize bağlı 8 kooperatifte, ilk etapta çatı alanlarında olmak üzere toplam 20 megawattlık üretim kapasitesine sahip olacak şekilde planlanmıştır. Bu proje için 30 milyon dolar civarında bir yatırım bedeli öngörmekteyiz. Marmarabirlik’in önümüzdeki yıllar için hedefi güneş enerjisinden yılda 30 milyon kilovat elektrik üretmektir.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@