Manipülasyon Uyarısı Yapan İslam Memiş 2021 Altın Fiyatı Tahminini Açıkladı!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş altın piyasalarına dair yeni değerlendirmesini kamuoyu ile paylaştı. Bu hafta altın fiyatlarında yeni bir senaryonun hakim olabileceğine dair uyarı yapan İslam Memiş fiyatlara yönelik de beklentisini açıkladı.

Manipülasyon Uyarısı Yapan İslam Memiş 2021 Altın Fiyatı Tahminini Açıkladı!

Altın fiyatlarına yönelik öngörü ve tahminler konusunda Türkiye'nin yetkin isimlerinden birisi olarak görülen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarına dair son değerlendirmesini kamuoyu ile paylaştı.

ALTIN FİYATLARINDA HANGİ ETKENLER BELİRLEYİCİ OLACAK?

Yurt dışından gelecek haberlerle altın piyasasının şekilleneceğine dikkat çeken İslam Memiş, “Bu hafta yurt dışı odaklı bir altın piyasası göreceğiz. Uzun zamandır teşvik paketi ile alakalı bir haber akışı bekleniyordu. Ayın 26'sında bu teşvik paketinin 26 Şubat'ta geçmesi bekleniyor. Altın piyasasının buna nasıl tepki vereceğini takip edeceğiz. Bir süredir baskı altında kalan altın fiyatları geçtiğimiz hafta da baskı altında kalıp fiyat düşüşleri meydana geldi. Özellikle gram altında dolar kurunun etkisiyle 400 TL'nin altına sarkma oldu.” dedi.

ALTIN FİYATLARI NE OLURSA DÜŞER?

Altın piyasasında yatırımcıların akıllarının çok karıştırıldığına vurgu yapan İslam Memiş, “Piyasada yatırımcıların kafası karışık bir durumda. Düşüşlerin devam edeceği ve yükseliş olacağı şeklinde altın piyasasında karmaşık analizler takip ediyoruz. Herkesin bu konuda bir fikri olabiliyor. Toplumsal bir hissiyat olduğu için herkes bir fikir ortaya koyabiliyor. Ancak kulaktan dolma bilgilerin etkisinde kalan yatırımcılar da zarar ediyorlar. Altın fiyatlarında düşüşler devam eder mi? Buna cevap arayalım. Ons altında ve gram altında teknik olarak destek seviyelerinin kırılabilmesi için dünyadaki merkez bankaları faiz artırımında aceleci olmaları gerekiyor. Dünya merkez bankaları para basmayı bırakması gerekiyor. Bunun yanında vaka sayılarının tamamen ortadan kalkması ve tüm dünyada aşılara ulaşım şeklinde bir sorun kalmamalı. Bunların yanında da kısıtlamaların tamamen kalkması gerekiyor. Tüm bu etkenler gerçekleşirse ons altın 1760 dolar seviyesinin aşağısına doğru kırılabilir.” ifadelerini kullandı.

ALTIN FİYATLARINI YÜKSELTECEK NEDENLER?

Altın fiyatlarının yükselmesi için gereken şartları açıklayan İslam Memiş, “Altın fiyatları hangi şartlarda yükselir sorusuna cevap arayacak olursak bu tarafta da farklı gelişmelerin yaşanması gerekiyor. Merkez bankaları düşük faiz politikalarını sürdürmeye devam eder, para basmaya devam eder, teşvik paketlerine yönelik açıklamalar yapılmaya devam edilir, dolar yeniden baskılanmaya devam edilir, dünyada Hindistan, Çin, Rusya, Türkiye gibi ülkelerin altın talepleri artarsa altının ons fiyatı 1900 dolar seviyesine kadar yükselebilir.” şeklinde konuştu.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLUR?

Altın fiyatlarına dair beklentilerini ifade eden İslam Memiş, “Altın fiyatlarına yönelik daha önce kişisel kanaatimi açıklamıştım. 2021 yılında altının ons fiyatının 2.000 dolar üzerinde bir fiyat gerçekleştirmesini bekliyorum. Belki de 2.075 dolar seviyesini yukarıya doğru kırarak yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam edebilir. 2021 yılında altının güçlü duruşunu koruyacağını tahmin ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@