Maliye Bakanlığı '10 Kat' Artan Taşıt Alımının Nedenini Açıkladı

ANKARA (ANKA)  - Maliye Bakanlığı, 2015 yılı içerisinde terör örgütlerine yö...

Haberler 22.09.2015, 16:00
Maliye Bakanlığı '10 Kat' Artan Taşıt Alımının Nedenini Açıkladı

ANKARA (ANKA)  - Maliye Bakanlığı, 2015 yılı içerisinde terör örgütlerine yönelik mücadelenin hız kazandığını bu nedenle önceki yıllarda daha çok yılsonuna doğru yapılan bazı harcamaların öne çekildiğini açıkladı. 

Maliye Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, bir gazetede yer alan "Kamudaki taşıt alımları 10 kat arttı" başlıklı haberin kamuoyunda yanlış algıya sebebiyet verdiğini savundu. Bakanlık, 2015 yılı içerisinde terör örgütlerine yönelik mücadelenin hız kazanmış olması nedeniyle önceki yıllarda daha çok yıl sonuna doğru yapılmakta olan bazı harcamaların öne çekildiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinden 2014 yılı ilk 8 ay içinde taşıt alım giderleri kapsamında hava taşıt alımları için yaklaşık sadece 900 bin TL harcanmışken, 2015 yılında ilk 8 ay içerisinde helikopter alımı nedeniyle yaklaşık 76 milyon 900 bin TL harcandı. Ayrıca; TOMA, zırhlı personel taşıyıcı ve diğer taşıtlar için 2014 yılı ilk 8 ayında yaklaşık 34 milyon TL harcanmışken, daha önce ifade edilen gerekçelerle 2015 yılı ilk 8 ayında aynı nitelikteki harcamalar için yaklaşık 207 milyon TL harcandı.

-EMNİYET VE ORMAN GENEL MÜDÜRLÜKLERİNE TAŞIT ALINDI-

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Taşıt alımlarında bir önceki yıla göre ciddi artışa sebep olan bir diğer konu ise Orman Genel Müdürlüğü tarafından Savunma Sanayii Destekleme Fonu aracılığıyla alınmış olan hava taşıtı alımlarıdır. 2014 yılı ilk 8 ayında söz konusu kalemden sadece yaklaşık 15 milyon 650 bin TL harcanmışken, 2015 yılı ilk 8 ayında bu tutar 296 milyon TL olarak gerçekleşti. Söz konusu hava taşıt alımı, Türkiye’de meydana gelen orman yangınlarına etkin bir şekilde müdahale edilmesini sağlamak üzere Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki hava taşıt filosunu güçlendirmek üzere yapıldı."

Maliye Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olan taşıt alımlarının 2014 ile 2015 yılları ilk 8 aylık dilimleri itibarıyla meydana gelen ciddi orandaki artışın temel sebebi olduğunu açıkladı. Açıklamada, “Bu İdareler dışındaki İdarelerde taşıt alımlarına ilişkin artış seyri normaldir” ifadeleri kullanıldı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@