Maliye Bakanı: Bütçe Açığının Azalmasında Gelirlerdeki Artış Önemli Etkendir

ANKARA (ANKA)-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe açığının aza...

Haberler 30.09.2015, 11:45
Maliye Bakanı: Bütçe Açığının Azalmasında Gelirlerdeki Artış Önemli Etkendir

ANKARA (ANKA)-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe açığının azalmasında, gelirlerdeki artışın önemli etken olduğunu vurgularken, gelir artışının da büyük ölçüde vergi gelirleri ve sosyal güvenlik gelirlerinin artışından kaynaklandığını bildirdi.

Bakan Şimşek yaptığı açıklamada, “2014 yılı Ocak-Haziran döneminde yaklaşık 19 milyar TL açık veren genel yönetim kapsamındaki idareler, 2015 yılının aynı döneminde 3 milyar 840 milyon TL açık vermiştir. Bütçe açığının azalmasında, gelirlerdeki artış önemli etkendir. Gelir artışı da büyük ölçüde vergi gelirleri ve sosyal güvenlik gelirlerinin artışından kaynaklanmıştır” dedi.

Merkezi yönetim bütçesinin yanı sıra genel yönetim mali performansında da yaşanan olumlu gelişmenin güçlü bir mali disiplin anlayışına işaret ettiğini belirten Şimşek, şunları kaydetti:

 “2014 Yılı Ocak-Haziran döneminde 3 milyar TL açık veren mahalli idareler, 2015 yılının aynı döneminde 6 milyar 526 milyon TL fazla vermiştir.

2014 Ocak-Haziran döneminde yaklaşık 43 milyar TL olan harcamalar, 2015 yılının aynı döneminde yüzde 6.5 azalarak 40 milyar 213 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Bu azalıştaki önemli etken tasarrufa ve mali disipline dayalı bir yaklaşımı ortaya koymaktadır.

2014 Ocak-Haziran döneminde yaklaşık 40 milyar TL olan gelirler, 2015 yılının aynı döneminde yüzde 17 artarak 46 milyar 739 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Gelir artışı büyük ölçüde, 6360 sayılı kanuna bağlı olarak merkezi yönetim vergi gelirlerinden mahalli idarelere aktarılan payların artmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Yerel seçimlerin ardından mahalli idarelerin mali performanslarında yaşanan olumlu gelişme merkezi yönetim dışında da mali disiplinin çok güçlü olduğunu ortaya koymaktadır.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@