Makineli Kırkımcı Yetiştirecek İlk Kurs Beypazarı'nda

ANKARA(ANKA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiri...

Haberler 11.11.2015, 09:40
Makineli Kırkımcı Yetiştirecek İlk Kurs Beypazarı'nda

ANKARA(ANKA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği işbirliğiyle hazırlanan “Küçükbaş hayvan kırkım elemanı yetiştirilmesi modülü” Milli Eğitim Bakanlığı Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan sertifikalı kırkımcı eğitimi 16 – 20 Kasım tarihleri arasında Beypazarı’nda gerçekleşecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği işbirliğiyle hazırlanan “Küçükbaş hayvan kırkım elemanı yetiştirilmesi modülü” Milli Eğitim Bakanlığı Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Türkiye’nin ilk sertifikalı kırkımcı yetiştirme eğitimi Beypazarı Belediyesi ev sahipliğinde 16 – 20 Kasım tarihleri arasında Beypazarı’nda düzenlenecek. Halkeğitim Müdürlüğü bünyesinde düzenlenecek eğitime katılan kırkımcı adaylarına Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilecek.

Düzenlenecek eğitim ile küçükbaş hayvan kırkımını yapabilen, koyun grubu hayvanlardan elde edilen yapağıyı ve keçi grubu hayvanlardan elde edilen tiftik ve kılı kalitesine göre ayırabilecek bilgi ve becerisine sahip kişiler yetiştirilmesi hedefleniyor. Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin görevlendirdiği uzman kişilerce verilecek eğitime küçükbaş hayvan kırkım elemanı olarak çalışan ya da çalışmaya aday kişiler katılacak. Eğitime katılan kursiyerler 5 gün boyunca 40 saatlik bir eğitime tabii tutulacak.

Eğitime katılan kırkımcı adaylar tekniğe uygun olarak kırkım yapıp yapağı ve tiftiği kaliteye göre ayırabilecekler. Kırkım makinesinin kullanmanın yanı sıra kırkımın küçükbaş hayvancılık ve ülke ekonomisi için önemini konusunda da bilgi sahibi olacaklar.

-KIRKIMCI YETİŞTİRME EĞİTİMLERİ ANKARA’NIN 25 İLÇESİNİN TAMAMINDA DÜZENLENECEK-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Dairesi Başkanı Özgür Güven, kırkımın küçükbaş hayvancılık ve ülke ekonomisi açısından önemine dikkat çekti. Başkan Güven, ilk eğitimde makas ile kırkım yapan profesyonellerin hedeflendiğini belirtirken, “Projenin bir amacı da makineli kırkımı ilimizde ve ülkemizde yaygınlaştırmak. Kırkımcı yetiştirme eğitimleri Beypazarı’ndan sonra Ankara’nın 25 ilçesinin tamamında düzenlenecek” dedi.

Güven, “Her yıl kırkımcı bulunamadığı için zamanında kırkımı yapılamayan hayvanlar nedeniyle çok sayıda hayvan ölümü yaşanıyor. Kırkılmayan hayvanlar hastalıkları ve yavru atmaları tetikliyor. Yine zamanında kırkımı yapılmayan hayvanlar neticesinde yaşanan kilo artış kayıpları nedeniyle işletmelerde ve ülke ekonomisinde yaşanan kayıplar var. Makineli kırkıma geçiş ve makine kullanabilen kırkımcı sayısını artırarak soruna çözüm üretmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@