Maaşlı Çalışanlara Gelir Vergisi Sürprizi! 2021'de Maaşlar Ne Zaman Düşmeye Başlayacak?

Türkiye'de kamu veya özel sektörde maaşlı çalışanların maaşlarındaki kesintiler yeniden gündeme geldi. Maaşlı çalışanların net gelirlerinin 2021 yılında aylara göre değişebileceği açıklandı. Maaşlı çalışanların maaşlarında ne zaman azalma olacağı belli oldu.

Maaşlı Çalışanlara Gelir Vergisi Sürprizi! 2021'de Maaşlar Ne Zaman Düşmeye Başlayacak?

Türkiye'de vergi sistemi nedeniyle çalışanların maaşlarında 2021 yılı içerisinde meydana gelecek olan azalmalar yeniden gündem oldu. 2021 yılında hangi aylarda çalışanların maaşları düşecek?

ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINDA DÜŞÜŞ OLACAK!

Türkiye'de milyonlarca vatandaş kamu ve özel sektörde maaş karşılığı çalışarak hayatlarını idame ettiriyorlar. Bu çalışanların maaşların net ve brüt olmak üzere iki farklı hesaplamaya tabi tutuluyor. Çalışanların ana maaşları olan brüt maaşlar içerisinde bazı kesintiler yapıldıktan sonra net maaşlar ortaya çıkıyor. Bu kesintileri ise gelir vergisi, damga vergisi ve sigorta primi adı altında yapılan kesintiler oluşturuyor. Ancak özellikle gelir vergisi açısından çok kritik bir anlamı var.

HANGİ ÇALIŞANIN MAAAŞI NE ZAMAN, NE KADAR DÜŞECEK?

Türkiye'de yıllardır uygulanmakta olan gelir vergisi ile alakalı olarak sistem çalışanların maaşlarına olumsuz yansıyor. Bu olumsuz yansıma 2021 yılı için de geçerli olacak. Çok sayıda çalışanın 2021 Ocak ayında aldıklar maaş ile 2021 Aralık ayı arasındaki maaşları arasında farklar olabilecek. Gelir vergisi gereği belirli bir seviyede gelir elde edildiğinde çalışanların vergi dilimleri de değişiyor. Bu şekilde yüzde 15 gelir vergisi kesilen çalışanlardan yıl içerisinde yüzde 20 gelir vergisi kesintisi yapılmaya başlanıyor. Böylelikle brüt maaşlar değişmese de net maaşlarda bir miktar azalma meydana geliyor. 2021 planlamasına göre bir çalışanın yıl içerisindegeliri 24 Bin TL'yi aştığında gelir vergisi yüzde 15'ten yüzde 20'ye yükseliyor.

GELİR VERGİSİ HESAPLAMASI!

Gelir vergisi hesaplamasına göre bir çalışanın brüt 7.000 TL maaşı varsa Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında maaşlarında bir gerileme meydana gelmeyecek. Ancak Mayıs ile beraber maaşlarda gelir vergisi yükseleceği için maaş düşüşü meydana gelecek. Grüt maaş olarak 7.000 TL maaşı olan bir çalışan Ocak 2021'de 5.272 TL maaş aldı. Ancak Mayıs ayı geldiğinde bu çalışanın maaşı 4.558 TL'ye gerileyecek. Gelir vergisi hesaplaması ile bu çalışanın maaşından 714 T daha kesinti yapılacak.

GELİR VERGİSİ DİLİMLERİ!

Çalışanların yıl içerisinde gelir vergisi dilimlerinin yükselme aşamaları da belli oldu. Buna göre çalışanların yıl içerisinde toplam gelirleri 53.000 TL'ye yükselirse gelir vergisi yüzde 20'den yüzde 27'ye çıkacak. Eğer çalışanların 190.000 TL'lik gelirleri olursa bu sefer de yüzde 35 gelir vergisi kesintisiile karşılaşacaklar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@