KYK Kredi Borçlarına 2021'de Yeni Yapılandırma Olacak Mı? Borçlar Silinecek Mi?

KYK öğrenim kredisi borçları 2020 yılının sonunda gelen düzenleme ile yapılandırıldı. O düzenleme ile borçlarını yapılandırmayan vatandaşlar ise yeni yapılandırma olup olmayacağını merak ediyorlar. Haberimizde değerlendirdik.

KYK Kredi Borçlarına 2021'de Yeni Yapılandırma Olacak Mı? Borçlar Silinecek Mi?

KYK öğrenim kredisi borçları geçmiş dönemlerde çok uzun süre konuşulan başlıklardan bir tanesi oldu. KYK borçlarının yapılandırılması ve borçların silinmesine dair kanun teklifleri, soru önergeleri meclise gelmişti. Pandemi sürecinin olumsuz ekonomik etkisi ile birlikte daha zor bir süreç yaşayan vatandaşlar için düzenleme ise 2020 yılı sonunda gelmişti. 

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

Kamu borçlarının yapılandırılması kapsamında devlet KYK öğrenim kredisi borcu olanlara peşin ödemelerde ek olanakların yer aldığı bir yapılandırma imkanı sunmuştu. Borcu olan tüm vatandaşlar ister taksitli ödeme seçeneklerinden isterlerse de peşin ödeme ile borçlarını ödeme fırsatı yakaladılar. 

Gelir İdaresi Başkanlığı o dönem sunulan yapılandırma kampanyası kapsamında adaylara peşin ödemelerde gecikme faizinin yüzde 90'ı sildi. Ödemelerini yapamamış ve KYK öğrenim kredi borçlarına faiz binmiş vatandaşlar için tek kalemde yapılan ödemelerde faizlerin yüzde 90'lık bölümü silindi. 

Faizlerin silinmesinin yanında ise tek kalemde ödemek yerine taksitle ödemek isteyenler de yapılandırma imkanından faydalandılar. Öyle ki borç yapılandırması yapanların borçları 36 aya kadar taksitlendirildi. Ödemeler için ise 2 aylık bir süre verildi. Bu ödeme sistemi ile 2 ayda bir yapılacak ödemeler ile 36 ayda borçlar kapandı. 

YENİ DÜZENLEME GELECEK Mİ?

KYK öğrenim kredisi borcu olup kısa süre önce uygulanan sistemden faydalanamayanlar ise yeni dönemde borçların silinip silinmeyeceğini merak ediyorlar. 

Hükümetin veya Çalışma Bakanlığı'nın kısa zaman içerisinde bilinen bir yapılandırma düzenlemesi bulunmuyor. Ayrıca yapılandırma kampanyası gelse bile bundan önceki düzenleme gibi faizlerin belli bir bölümünde silinme olabilir. Ayrıca taksitli ödeme seçenekleri sunulur. 

KYK BORÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

KYK öğrenim kredi borcu olup borçlarını takip etmek isteyenler e-Devlet sistemi üzerinden borçlarını öğrenebilirler. Borçlarını Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hizmetleri üzerinden sorgulayacak olan vatandaşlar borçlarına dair ödeme işlemlerini de bu sayfa üzerinden yapabilirler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@