Kuveyt Türk, En Yüksek Tutarlı Kira Sertifikası İhracını Gerçekleştirdi

Kuveyt Türk 179 gün vadeli ve 200 milyon TL tutarındaki kira sertifikası ile Türkiye’de bu zamana kadar özel sektör tarafından tamamlanan en yüksek tutarlı halka arzı gerçekleştirerek, kendi rekorunu kırdı.

Haberler 18.11.2015, 17:44
Kuveyt Türk, En Yüksek Tutarlı Kira Sertifikası İhracını Gerçekleştirdi

ANKARA(ANKA) - Kuveyt Türk 179 gün vadeli ve 200 milyon TL tutarındaki kira sertifikası ile Türkiye’de bu zamana kadar özel sektör tarafından tamamlanan en yüksek tutarlı halka arzı gerçekleştirerek, kendi rekorunu kırdı.

Türkiye’de “sağlam bankacılık” modelini uygulayarak faaliyet gösteren Kuveyt Türk’ün, Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırdığı ihraç özel sektör tarafından yurt içinde halka arz edilen en yüksek tutarlı TL cinsinden kira sertifikası (sukuk) olma niteliğini taşıyor.

Kuveyt Türk’ün 9-10-11 Kasım 2015 tarihlerinde talep toplamasını gerçekleştirdiği 179 gün vadeli 200 milyon TL tutarındaki ihracat yatırımcılardan yaklaşık 240 milyon TL talep geldi. Böylece Kuveyt Türk Katılım Bankası 30 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirdiği 160 milyon TL’lik kira sertifikası ihracının da üzerine çıktı. Banka, mevcut rekorunu geliştirerek Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilen en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracını gerçekleştirmiş oldu.

-İLK KİRA GETİRİSİ 11 ŞUBAT, İKİNCİ KİRA GETİRİSİ İSE 10 MAYIS 2016’DA ÖDENECEK-

Halka arz sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, ihracın Kuveyt Türk’ün yüzde 100 bağlı ortaklığı olan KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş. tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş.’nin devraldığı varlıklardan elde edilen gelirlerin anapara ile birlikte sertifika sahiplerine dağıtılacağını açıklayan Uyan, “Yatırımcılara kira sertifikalarının ilk kira getiri ödemesi 11 Şubat 2016 tarihinde yapılacak. İkinci kira getirisi de vade sonunda anaparaları ile beraber 10 Mayıs 2016 tarihinde ödenecek. Yıllık brüt yüzde 10,97 getirisi olan kira sertifikalarının yakın tarihlerde gerçekleşen benzer işlemlerden daha düşük maliyetli olması yatırımcıların bankamıza olan güvenini pekiştirdi” dedi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında sukuk piyasalarına girdiklerini belirten Uyan, sözlerine şöyle devam etti:

“Kuveyt Türk’ün yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği toplamda yaklaşık 5,1 milyar TL ihracı bulunup, bunların yaklaşık 3,7 milyar TL’si piyasada dolaşımdadır. Bundan sonra da sukuk piyasalarına katkı sunmaya devam edeceğiz.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@