Kuveyt Türk, 200 Milyon Tl'lik Kira Sertifikalarını Halka Arz Ediyor

ANKARA(ANKA) - Kuveyt Türk, 179 gün vadeli ve 200 milyon Türk Lirası değerindeki Sukuk (kira sert...

Haberler 04.11.2015, 11:25
Kuveyt Türk, 200 Milyon Tl'lik Kira Sertifikalarını Halka Arz Ediyor

ANKARA(ANKA) - Kuveyt Türk, 179 gün vadeli ve 200 milyon Türk Lirası değerindeki Sukuk (kira sertifikası) ihracı için 9, 10 ve 11 Kasım tarihlerinde talep toplayacak. Yatırımcılarını orta-uzun vadeli, sabit veya değişken getiri sağlayabilen faizsiz sermaye piyasası ürünü Sukuk’la tanıştıran Kuveyt Türk, 2015 yılsonuna kadar toplam 1 milyar TL’lik Sukuk ihracı hedefiyle üçüncü halka arz işleminde talep toplayacak.

Katılım bankacılığının tüm dünyada ilgi gören yatırım araçlarından Sukuk’a Türkiye’de de halkın ilgisinin yüksek olduğunu ve bu durumun sektörün gelişimine katkıda bulunduğunu dile getiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Katılım bankacılığının revaçta ürünlerinden Sukuk’un katılım bankacılığındaki yerini sağlamlaştırmak için 3. halka arzımızı gerçekleştiriyoruz. 2015 yılı boyunca Sukuk’un sadece nitelikli yatırımcılar için değil, aynı zamanda halk için de tercih edilebilir olduğunu göstermeye çalıştık. 2013 ve 2015 yıllarında gerçekleştirdiğimiz iki halka arzda da müşterilerimizin yoğun ilgisiyle karşılaştık. Yine 15 Eylül’de talep toplaması gerçekleştirilen 90 gün vadeli 150 milyon TL tutarında ihraca nitelikli yatırımcılardan yaklaşık 200 milyon TL talep geldi. Gerek yurtiçi gerek yurtdışı ekonomik göstergelerin bu kadar hareketli olduğu bir dönemde, yatırımcılar tarafından böylesine bir talebin olması bankamıza olan güvenin en büyük göstergelerinden birisidir. Katılım Bankacılığı alanında hizmet kalitemiz ve ürün çeşitliliğimiz ile öne çıkmış bir banka olarak, BES ve portföy yönetimi alanındaki faaliyetlerimizle sukuk piyasasındaki fonlarımızı büyüterek sektörümüzü de geliştiriyoruz” dedi.

İlk olarak 2013 yılında 150 milyon TL’lik bir Sukuk halka arzı gerçekleştiren Kuveyt Türk, 2014-2015 yılları arasında toplam 1,5 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde ihraç gerçekleştiren Kuveyt Türk’ün toplamda yaklaşık 3,5 milyar TL’lik kira sertifikası piyasada dolaşımda bulunuyor. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@