Kurumsal Segmentteki Şirketler, Avrupa'daki Her 7 Kişiden 1'ine İstihdam Sağlıyor

ANKARA(ANKA) - HSBC’nin raporuna göre kurumsal segmentteki firmalar Avrupa Birliği ekonomisinde &cced...

Haberler 26.09.2015, 10:45
Kurumsal Segmentteki Şirketler, Avrupa'daki Her 7 Kişiden 1'ine İstihdam Sağlıyor

ANKARA(ANKA) - HSBC’nin raporuna göre kurumsal segmentteki firmalar Avrupa Birliği ekonomisinde çok önemli bir yer tutuyor. Sayıları 62 bini aşan kurumsal segmentteki şirketler; bölgedeki brüt katma değere 2 trilyon dolar katkı sağlarken, 24 milyon kişiye de doğrudan istihdam sağlıyor.

HSBC Grubu için Oxford Economics tarafından hazırlanan “Avrupa’da Kurumsal Segment Sektörü” raporu; Avrupa ekonomisi açısından kurumsal segment şirketlerinin önemini ortaya koydu. AB üyesi 28 ülkeyi kapsayan ve kurumsal segmentteki şirketlerin analiz edildiği araştırmada; yıllık ciroları 50 milyon ile 500 milyon dolar arasında değişen firmalar değerlendirmeye alındı.

Rapora göre Avrupa’da sayıları yaklaşık 62 bin 400 olan söz konusu şirketler, toplamda 7 trilyon dolarlık ciro elde ediyor. Buna ek olarak; kurumsal segmentteki şirketler işsizliğin çift haneli rakamlara yaklaştığı bölgede yarattığı istihdamla da öne çıkıyor. AB iş gücü piyasasındaki her 7 kişiden 1’ine istihdam sağlayan kurumsal segment şirketleri, Birlik bünyesinde doğrudan 24 milyon, dolaylı olarak ise 73 milyon kişiye[3] istihdam yaratıyor. Kamu idaresi, eğitim ve sağlık hariç; AB’deki toplam istihdama yüzde 13,6 katkı yapan söz konusu şirketler, brüt katma değere[4] ise toplam 2 trilyon dolarlık katkı sağlayarak AB’nin toplam brüt katma değerinin yüzde 16,1’lik kısmını meydana getiriyor.

-EN FAZLA İSTİHDAMI İMALAT SEKTÖRÜ YARATIYOR-

Rapora göre; Avrupa’daki kurumsal segment şirketlerinin yaklaşık dörte biri (18 bin) toptan satış ve perakende sektöründe faaliyet gösteriyor. Toptan satış ve perakendeyi imalat sektörü (15 bin), işletme hizmetleri (9 bin), finansal hizmetler (6 bin) ile ulaştırma ve bilişim teknolojileri sektörleri (5 bin) takip ediyor. AB’de imalat sektöründe faaliyet gösteren kurumsal segmentteki şirketler doğrudan 7 milyon kişiye istihdam sağlarken, işletme hizmetleri ile toptan satış ve perakende sektörleri de yaklaşık 5’er milyon kişiye iş yaratıyor. Öte yandan, kurumsal segmentteki şirketlerin bölgedeki brüt katma değere doğrudan en fazla katkıda bulunduğu sektörler işletme hizmetleri (660 milyar dolar), imalat (yaklaşık 400 milyar dolar), ulaşım ve bilişim teknolojileri (300 milyar doların biraz üstünde) olarak karşımıza çıkıyor. (ANKA)

(AR/ORH)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@