Kuru Meyve Tanıtım Grubu Çin Ve Uzakdoğu Pazarına Yoğunlaşıyor

İZMİR(ANKA) - Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda ana gündem maddeleri rekolte tahminlerinin üretim ve ihracata yönelik etkileri ile kuru incirde beyazlatıcı madde kullanımının

Haberler 28.04.2015, 16:16
Kuru Meyve Tanıtım Grubu Çin Ve Uzakdoğu Pazarına Yoğunlaşıyor

İZMİR(ANKA) - Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda ana gündem maddeleri rekolte tahminlerinin üretim ve ihracata yönelik etkileri ile kuru incirde beyazlatıcı madde kullanımının tüketiciler üzerinde yarattığı olumsuzlar oldu. Ayrıca Kuru Meyve Tanıtım Grubu ihracatta yeni hedefini Çin ağırlıklı olmak üzere Uzakdoğu olarak belirledi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2014 yılı Seçimsiz Olağan Genel Kurul toplantısını yaptı. Sektörde faaliyet gösteren 35 ihracatçı firmanın katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2014 yılı bütçesi onaylandı ve Yönetim ve Denetim Kurulları ibra edildi. Toplantıda ayrıca sektör sorunları değerlendirildi.  Rekolte tahminleri daha geniş katılımlı heyetlerle ve daha bilimsel bir yaklaşımla ele alınacak.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, başta çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir olmak üzere ülkemizin dünyada söz sahibi olduğu kuru meyveler için ürün idrakinden 1-2 ay öncesinde gerçekleştirilen rekolte tahminlerinde zaman zaman meydana gelebilen kabul edilemez düzeylerdeki sapmaların kimi zaman üretici, kimi zaman da ihracatçı ve yurtdışı alıcılar aleyhine sonuçlar doğurabildiğini belirtti.

Rekolte tahminlerinde artı veya eksi yüzde 5 limit içindeki sapmaların kabul edilebilir olduğunu sözlerine ekleyen Celep “ancak, kimi sezonlarda bu üç ürünümüzde kabul edilemeyecek düzeylerde rekolte tahmini sapmaları yaşanabiliyor. İthalatçı firmalara ve uluslararası kuruluşlara bu durumu anlatmakta güçlük çekiyoruz. Ayrıca, bazen sektör paydaşları arasında rekoltenin çok düşük olduğu yönünde spekülasyonların yapıldığı ve ihraç fiyatlarının anormal düzeylere yükseldiği bir yılın ardından gelen yılda normal veya normalin biraz üstünde bir üretim gerçekleşmesi olabiliyor. Bu durumda piyasa ve ihraç fiyatları hem üreticiyi hem de ticaret kesimini tatmin etmeyecek düzeylere geriliyor. Sonuç olarak sektör içindeki paydaşlar arasındaki güven ortamı zedeleniyor. Ülkemiz de döviz kaybına uğruyor. Bu nedenle, önümüzdeki sezondan itibaren ürün rekolte tahmin heyetinde yer alan kurum ve kuruluşlarımıza sektördeki paydaşlardan yenilerini eklemeyi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Çiftçi Kayıt Sistemi altyapısından da faydalanarak daha tutarlı sonuçlara ulaşmayı planlıyoruz" diye konuştu.   (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@