Kriz Arapların Lüks Konutlarını Vurdu

ANKARA(ANKA) - Dubai emlak piyasasının, konut fiyatlarında 2015 yılında beklenen yaklaşık yüzde 10 ile y&uu...

Haberler 21.09.2015, 16:50
Kriz Arapların Lüks Konutlarını Vurdu

ANKARA(ANKA) - Dubai emlak piyasasının, konut fiyatlarında 2015 yılında beklenen yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 20 arasında düşüş dolayısıyla baskı altında bulunduğu belirtildi.

Kredi derecelendirmesi ve kredi riski araştırması kuruluşu Standard & Poor’s Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (GCC) Bölgesi Kurumsal ve Altyapı Raporu yayınladı.

Raporda petrol fiyatlarının Haziran 2014’den bu yana yüzde elliden daha fazla oranda düştüğü belirtilerek “Bunun sonucu olarak Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkelerinde nispeten düşük ekonomik büyüme ve kurumsal-altyapı sektörleri için daha zayıf bir çalışma ortamı beklenmektedir. Bu durum büyük ölçüde hükümet harcamalarından kaynaklanmaktadır” denildi.

S&P, kurumsal ve altyapı ihracının yıllık yüzde 58 oranında 7 milyar dolara düşerek, zayıflayan ekonomik iklimi ve  devam etmesi beklenen yüksek fiyatlandırma ile kredi döngüsünde potansiyel bir dönüm noktasını yansıttığını açıkladı.

Dubai emlak piyasasının,  konut fiyatlarında 2015 yılında yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 20 arasında düşüş beklendiğinden baskı altında bulunduğunu kaydeden S&P şu noktalara değindi:

“-Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkelerinde ortaya çıkan bütçe açıkları,  Bahreyn, Umman ve BAE enerji sübvansiyonlarında azalmaya neden olmuştur. Standard& Poor’s hükümetlerin ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla yatırım bütçelerini korumakta olduğunu belirtmektedir. Büyük kamu sektörü altyapı projeleri hala devam etmektedir, ancak petrol fiyatları mevcut seviyelerde kalmaya devam ettikçe,  bu projelerin ertelenme ve iptal edilme durumu artmaktadır.” (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@