Kripto Paralardan Ve Bitcoin'den Vergi Alınacak Mı? Uzmanlardan Geriye Dönük Bitcoin Vergisi Tartışması!

Finans dünyasına giriş geçmişi çok eksi olmayan kripto paralar için Türkiye'de yeni bir tartışma alevlendi. Devlet kripto paralardan vergi alacak mı? Bitcoin'den vergi kesintisi yapılacak mı?

Kripto Paralardan Ve Bitcoin'den Vergi Alınacak Mı? Uzmanlardan Geriye Dönük Bitcoin Vergisi Tartışması!

Dünya finans sektörünün genç aktörlerinden olan kripto paralar için Türkiye'deyeni bir tartışma alevlendi. Devletin kripto paralar ve Bitcoin'den vergi alıp almayacağı uzman isimler tarafından tartışılmaya başlandı.

KRİPTO PARALARDAN VE BİTCOİN'DEN VERGİ ALINACAK MI?

Ekonomiye dair değerlendirmeleriyle Türkiye'de uzman isimler arasında gösterilen Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kripto paralar için de Türkiye'de bir vergilendirme sisteminin gelebileceğini iddia etti. Türkiye'de yerli kripto para topluluklarının önce gelen uzman isimlerinden olan Aytunç Yıldızlı ise bir Clubhouse toplantısında Özgür Demirtaş'ın, “2020 yılı içerisinde kripto para piyasasında çok kazanç sağladıysanız bir kısmını vergi ödemek için ayırın. Türkiye'de kripto paralara vergi gelecek.” sözlerini tartışmaya açtı.

KRİPTO PARALAR ÖNCE YASAL OLARAK TANINSIN!

Türkiye'de yine kripto para uzmanı olarak tanınan Celil Öztürk de tartışmaya katılarak, “Bitcoin'in yasal statüsü var mı yok mu kimse bilmiyor. Statüsü dahi olmayan bir piyasa için ilk konuşulması gereken vergilendirme sistemi değil yasal bir hüviyete kavuşması olmalıdır. Haydi her şey tamam vergilendirmeyi konuşmaya başladık diyelim. O zaman da kanunların geriye doğru yürütülemeyeceği ilkesi devreye girecektir ve geçmişe dair kripto paralardan vergilendirme yapılamayacaktır. Aksi bir durum olursa mahkemelerde yoğun bir dava süreci yaşanır.” ifadelerini kullandı.

GERİYE DÖNÜK VERGİ İŞLEMEZ!

Kripto para piyasasını analiz eden yazıları ile tanınan Oğuz Evren Kılıç ise tartışmaya, “Kripto paralara vergi uygulanabilmesi için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Ayrıca geriye dönük bir yasal düzenleme de yapılşamaz. Anayasa Mahkemesi'nin bu konuda emsal kararları var.” sözleriyle katıldı.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ'TAN BİTCOİN VERGİSİ AÇIKLAMASI!

Tartışmanın fitilini ateşleyen prof. Dr. Özgür Demirtaş ise kapsamlı bir açıklama yaparak, “Devlet kripto paralara ilişkin 3 uygulamayı devreye sokabilir. Kripto paraları para kabul ederler ve o zaman vergilendirme olmaz. Security kabul ederlerse ortalama bir vergiyi konuşuyor oluruz. Ancak emtia kabul ederse daha yüksek bir vergi devreye girer. Bana sorarlarsa ben ne derim sorusuna cevap vereyim. Elbette kripto paralar adı üstünde paradır ve vergilendirme olmamalıdır. Ancak devlete bu konuda güvenen çok da insan yok. Geriyedönük işleyip işlemeyeceği ise hukuki bir konu ve bu benim alanım değil. Ancak verginin vergisinin vergisinin bile alındığı ve geriye dönük olarak Youtuber vergilerinin cezalandırıldığı yerde ben yüzde 100 olmaz diyemiyorum. Umarım para kabul edilir ama emtia kabul edilirse ödenecek olan vergi için ek kaynak hazırlamak gerekir.” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@