Kripto Para Piyasası İçin Hazine Ve Maliye Bakanlığından Sürpriz Adım! Bitcoin Ve Diğer Paralara Yüzde 10 Vergi Geliyor!

Son dönemlerin en gözde yatırım araçlarından birisi haline gelen kripto paralar hakkında Türkiye'de yeni bir döneme geçiş yapılmaya hazırlanıldığı bildirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto paralardan yüzde 10 vergi almak için çalışma başlattığı iddia edildi.

Kripto Para Piyasası İçin Hazine Ve Maliye Bakanlığından Sürpriz Adım! Bitcoin Ve Diğer Paralara Yüzde 10 Vergi Geliyor!

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kripto paralara olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu ilgi nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi çalışması başlattığı iddia edildi.EN POPÜLER YATIRIM ARACI KRİPTO PARALAR!Dünyada kripto paralar son dönemlerde oldukça popüler bir yatırım aracı haline geldi. Devletlerin tanımadığı ve bu açıdan bir anlamda da yasal güvencesi olmayan ama kendi sistemi içerisinde bir güvence ortaya koyabilen kripto paralar dünya ekonomisinde önemli aktörlerden birisi olarak değerlendirilmeye başlandı. Dünyanın en zengin iş insanlarından olan Elon Musk başta olmak üzere çok sayıda dev yatırımcı kripto para piyasasına giriş yaptılar.HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ!Büyük şirketlerin ve dünyanın önde gelen yatırımcılarının kripto para piyasasına adım atması ile bu piyasa bir anlamda yasal zeminini de hazırlamaya başladı. Devletler kripto paralar hakkında daha pozitif bir yaklaşıma girerken Türkiye'de de kripto paralar için Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bir hazırlık içerisinde olduğu bildirildi.KRİPTO PARALAR İÇİN YASAL DÜZENLEME YAPILACAKKripto para piyasalarına dair son günlerde Türkiye'de artan şikayetler Hazine ve Maliye Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Yasal zemin olarak şu anda kayıt dışı görünen kripto para piyasalarına sıkı takip ve ardından da vergi uygulaması yapılacağı öğrenildi. Yeni bir yasal düzenleme ile kripto para piyasalarının Türkiye'de yasal bir zemine kavuşacağı bildirilirken bu düzenlemenin Hazine ve Maliye Bakanlığı yönetiminde Merkez Bankası, SPK ve BDDK tarafıdan hazırlanmaya başlandığı aktarıldı.YÜZDE 10 VERGİ GELİYOR!Yapılacak olan yasal düzenleme ile kripto paralar için “kripto varlık” tanımlaması getirilecek. Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren kripto para piyasasının şirketleri için asgari sermaye ve lisans şartı getirilecek. Bu şekilde yatırımcılar da bir anlamda güvence altına alınacaklar. Bu şirketler için teknik yeterlilik ve çalışanlarının SPK lisansının olması gibi önemli koşullar da istenecek. Ayrıca kripto para alım satımında kar üzerinden yüzde 10 vergi alınacak.Öte yandan Türkiye'de kripto para piyasasının günlük işlem hacminin 1 milyar dolara ulaştığı bildirildi. Türkiye'de 3 milyon kişinin kripto para piyasalarında varlık alım ve satımı yaptığı aktarıldı.Kamugundemi.com


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@