Kredi Ve Banka Kartlarında Artık Bir Türk Markası Olacak

İSTANBUL(ANKA)- Kredi ve banka kartlarında artık bir Türk markası da olacak...

Haberler 30.09.2015, 16:55
Kredi Ve Banka Kartlarında Artık Bir Türk Markası Olacak

İSTANBUL(ANKA)- Kredi ve banka kartlarında artık bir Türk markası da olacak.Kartlı ödeme sistemlerinin dünyadaki  iki önde gelen kuruluşu Visa ve Mastercard’ın yanı sıra Türkiye de Bankalar Arası Kart Merkezi’nin (BKM) öncülüğünde kendi kartlı ödeme sistemini kuruyor.

BKM Genel Müdürü Soner Canko,üç yıla yakın süren çalışmaların son aşamaya geldiğini belirterek “ Artık Türkiye kendi ödeme sistemini kurmayı hak ediyor.Uzun zamandır yürüttüğümüz bu çalışmaları kamuoyuna açıklama zamanı geldi. Nisan 2016 itibariyle Türkiye kendi ödeme yöntemini kullanmaya başlayacak. Hedefimiz mevcut ödeme sistemlerine rakip olmak değil hem Türkiye’nin  tasarruf etmesine katkı sağlamak hem de ödeme sistemleri pazarını büyütmektir”dedi.

Proje tamamlandığında bankalar tarafından çıkarılan Visa ve Mastercard’ın yanı sıra kredi ve banka kartlarının sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası da yer alacak. Yeni ödeme sisteminin adı Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y, harflerinden oluşan kısaltmayla markanın adı “TROY’’ olarak belirlendi.

-“HEDEFİMİZ REKABET DEĞİL, YÜZDE 60’A ULAŞMAK”-

Türkiye’nin kendi ödeme yöntemi olan ve kısaca TROY olarak adlandırılan yeni ödeme sistemini tanıtmak üzere bir basın toplantısı düzenleyen Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “BKM olarak 25. Yılımızı kutlarken, Türkiye'ye değer katmaya devam edeceğiz demiştik. Bugün Türkiye ve kartlı ödeme sistemleri için tarihi bir an yaşıyoruz ve bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar bilgi birikimi ve teknoloji gücümüzle oluşan alt yapıyla artık Türkiye, kendi ödeme yöntemini hayata geçiriyor” dedi.Canko, BKM’nin hedefinin bir kar merkezi yaratmak olmadığını,Türkiye’de tüketici harcamalarının halen yüzde 40’ının kartlı ödemelerle yapıldığını yüzde 60’ın ise nakit işlemler olduğunu vurgulayarak ,” Biz pazarı büyütmeye talibiz.Önümüzde yüzde 60 gibi büyük bir nakit işlemler pazarı var.TROY ile bu pazarı da nakitten kartlı işlemlere dönüştürmek hedefimiz. Yapıcı bir rekabet içinde olacağız”dedi.

-“TÜRKİYE’DE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR’’-

Dünyadaki gelişmelere dikkat çeken BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Küresel düzeyde 1 milyarın üzerindeki kredi kartı ve banka kartı için faaliyet gösteren sistemlere, yerel düzeyde özelleşen taleplere cevap verecek, farklı bir alternatif ihtiyacı giderek artıyor. Çeşitli ülkelerde de, yerel düzeyde pek çok alternatif ödeme yöntemi mevcut. Türkiye bankacılık sektörünün ulaştığı düzeye baktığımızda alternatif bir ödeme yöntemi yaratacak güce sahibiz. Sektördeki bilgi birikimi ve teknoloji ile yeni bir dönemin kapılarını aralamanın vakti geldi” diye konuştu.

-“TÜRKİYE KAZANSIN İSTİYORUZ”-

Türkiye’nin “Yeni Ödemi Yöntemi”ni kullanmak için geri sayımın başladığını söyleyen BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Ödeme yaparken ya da alırken işlemler yine güvenli, hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleşsin, hem Türkiye’ye özel olsun hem Türkiye kazansın istiyoruz” dedi. Son 5 yılda büyük bir dönüşüm içinde olduklarını söyleyen Canko, bu süreçte nakitsiz toplum hedefine de dikkat çekerek, “Türkiye olarak hedefimiz 2023’te yüzde 100 nakitsiz topluma ulaşmak. Türkiye’nin Ödeme Yöntemi, TROY ile bu hedefe daha kolay ulaşacağımızı, Türkiye ekonomisine daha fazla değer katacağımızı düşünüyoruz’’ dedi.

“TROY İLE TÜRKİYE İÇİN TASARRUF YARATACAĞIZ”

BKM Genel Müdürü Soner Canko, Türkiye’nin kendi ödeme yönteminin oluşturduğu yeni ortamın, bir bütün olarak büyük bir tasarruf yaratılmasını sağlayacağına dikkat çekti. Canko, “TROY’un bize yarattığı yeni koşullar ile bu tasarruf miktarının artacağını düşünüyoruz. TROY, bizim için, Türkiye ekonomisinin bütününde yaratacağı verimlilik ve tasarruf açısından önemli katkı sağlayacak” dedi.

Öte yandan, BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” TROY’un, 2016 yılı içerisinde hayata geçirilebilecek şekilde çalışmaların devam ettiğini belirtirken bir soru üzerine “ Şuana kadar tüm bankalarımızdan olumlu tepkiler aldık.Biz bu ödeme sisteme girmeyeceğiz diyen hiçbir banka olmadı”dedi. (ANKA)

(NÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@