Kredi sicili nasıl temizlenir? Kredi Sicili Düzeltme 2021

Kredi sicili son yıllarda çıkan yasalar çerçevesinde bankalar ile çalışmada en önemli faktörler arasında yer almaya başladı. Kredi sicili nasıl temizlenir sorusu bankalar ile çalışmak isteyen ancak sicili bozuk olan kişiler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu noktada kredi sicilini etkileyen faktörlerin neler olduğunu bilmek gerekmektedir.

Kredi sicili nasıl temizlenir? Kredi Sicili Düzeltme 2021

Kredi sicili son yıllarda çıkan yasalar çerçevesinde bankalar ile çalışmada en önemli faktörler arasında yer almaya başladı.

Kredi sicili nasıl temizlenir sorusu bankalar ile çalışmak isteyen ancak sicili bozuk olan kişiler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu noktada kredi sicilini etkileyen faktörlerin neler olduğunu bilmek gerekmektedir.

 • Kredi borcunu ve kredi kartı borcunu düzenli ödeme
 • Kredi ve kredi kartına olan borç durumu
 • Yeni çekilen krediler
 • Kredi kullanım aralığı
 • Diğer etken faktörler

Bu etken faktörler ile birlikte bankalar kredi sicili için puan aralığı belirlemişlerdir.

 • 1-699 yüksek riskli
 • 700-1099 orta riskli
 • 1100-1499 düşük riskli
 • 1500-1699 iyi
 • 1700-1900 çok iyi

Bu aralıklar kredi sicil puanları olarak bankaların değerlendirmelerinde kullanılmaktadır.

Kredi Siciline Az Önem Veren Bankalar

Kredi sicili önemli olmayan bankalar bulunabilmektedir. Bu bankalar çoğu zaman müşterilerinden gelir belgesi dahi istemezken, bazı durumlarda hiçbir bankanın kredi vermediğinde bu bankalar kredi verebilmektedir. Bu bankaların hangileri olduğunu bulmak ise bankalar ile görülme ile gerçekleşmektedir. Ancak genelde şubesiz bankacılık hizmet verenler genelde bu şekilde davranmaktadırlar.

Kredi sicili için her ne kadar önemsemeyen bankalar bulunsa da tüm bankalar için önemli bir kriterdir. Bu kriterin en önemli etkeni ödeme alışkanlığıdır. Ödemeleri düzenli ve tam olan kişilerin kredi sicil notu yüksek olmaktadır. Her ne kadar farklı kriterler söz konusu olsa da en önemli etken ödemelerin düzenli olmasıdır. Bu ödemeler asgari tutar değil, tam tutar olmalıdır. Sürekli asgari ücret ödemek de sicil notunu etkileyebilmektedir.

Kredi Sicili Ne Zaman Silinir?

Kredi sicili düzeltme için kişilerin bozuk sicilden itibaren 5 yıl boyunca düzenli sicil notu alması gerekmektedir. Bunun yanında 5 yıl boyunca herhangi bir aktif kredi kullanmayan kişiler de risk grubundadır. Yine 5 yıl boyunca ödemelerini düzgün yapmayanların 5 yıl sonunda kredi çekebileceği anlamı da ortaya çıkmamaktadır.

Kredi sicili temiz olsa bile kredi çekmek için yeterli olmayabilir. Bunun nedenlerinden bir tanesi son 5 yılda herhangi bir işlem yapılmamış olmasıdır. Herhangi bir hareket olmadığı için bu durum bankalar tarafından risk olarak algılanmaktadır. Bu nedenle bankalar ile düzenli ve aktif bir şekilde çalışılması gerekmektedir.

Kredi sicili 5 yılın sonunda silinse bile bankalar tarafından ulaşılabilir bazı durumlardan dolayı bankalar kredi vermeyebilirler. Bu durumlar bankalar için uygulanan kriterler arasında yer almaktadır. Bu durumların bazıları şunlardır.

 • Bankalar genel sicilden bağımsız olarak kendi geçmişlerini silmeyebilir.
 • Daha önce bankaya yapılan başvuruda kişi kredi sicil notunu bankaya vermiş ise banka bunu kayıt altında tutabilir.

Kredi sicilini etkileyen faktörler arasında çok fazla kredi başvurusu da bulunmaktadır. Başvuru yapılan ve kullanılmayan krediler de sicil notunu olumsuz etkileyebilmektedir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@