Kredi Kartı ile SGK Ödeme Nasıl Yapılır? Anlaşmalı Bankalar Listesi

Kredi Kartı ile SGK ödemesi yapmak mümkündür. Bunun için öncelikle ödeme yolu belirlenir. Bu ödeme yolları bankalar ve E-Devlet aracılığı ile yapılabilir. Bankaların şubelerinden, ATM’lerinden ya da internet uygulamalarından kredi kartı ile SGK ödeme işlemi yapmak mümkündür

Kredi Kartı ile SGK Ödeme Nasıl Yapılır? Anlaşmalı Bankalar Listesi

Kredi Kartı ile SGK ödemesi yapmak mümkündür. Bunun için öncelikle ödeme yolu belirlenir. Bu ödeme yolları bankalar ve E-Devlet aracılığı ile yapılabilir. Bankaların şubelerinden, ATM’lerinden ya da internet uygulamalarından kredi kartı ile SGK ödeme işlemi yapmak mümkündür.

Bunun için bankalar çeşitli işlem ücreti talep edebilir. Bu işlem ücretleri bankalara göre değişim gösterir. Kişinin ödeme yapmak istediği bankadan bilgilerine ulaşabilir. SGK ödemesini kredi kartı ile yapılan bankalar şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • Türkiye Finans Bankası
 • QNB Finans Bank

Bu kredi kartı ile ödeme işlemi gerçekleştirebilen bankalar çeşitli taksit imkanları da sunar. Buna göre bilinen imkanlar dahilinde Halkbank ödeme işlemi için 3 taksit imkanı sunar iken Vakıfbank için bu 2 taksit olarak belirlenmiştir. Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Ziraat Bankası, Türkiye Finans ve QNB Finans Bankasında ise taksit ile ödeme seçeneği bulunmaz.

Doğrudan banka uygulamaları ile ödeme yapılabileceği gibi kişi alternatif olarak E-Devlet uygulaması ile de ödeme yapabilir. Bunun için öncelikle kişinin E-Devlet sistemine giriş yapması gerekir. E-Devlet sistemine giriş için kişi T.C. kimlik numarasını girmeli ve ardından da E-Devlet şifresini yazmalıdır. Kişi ödeme işlemi yapmak istiyor fakat E-Devlet şifresi yok ise bir PTT şubesine başvurarak şifresini edinebilir. E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra SGK ödemesi araması yapılarak ödeme için gerekli sayfaya erişim sağlanır ve kredi kartı bilgileri girilerek ödeme işlemi gerçekleştirilir.

SGK Prim Borcu Nasıl Sorgulanır?

SGK prim borcu sorgulaması yapmak isteyen kişi E-Devlet adresi ile prim borcunu sorgulayabilir. Bunun için borç sorgulanacak kişi adına sisteme giriş yapılması gerekir. Borç sahibi olan kişi E-Devlet sistemi üzerinden borcunun tarihini öğrenebilir. Aynı zaman sorguyu yapan kişi borç tutarını da öğrenebilir ve toplam borç tutarına erişim sağlayabilir. Bunun için kişinin E-Devlet üzerinden SGK sorgulaması yapması gerekir.

Borç sorgulaması yapacak kişi kendi T.C. kimlik numarası ile E-Devlet sistemine giriş yapabilir. Bu giriş işlemi için E-Devlet şifresini de yazarak SGK prim borcu sorgulamasına erişim sağlayabilir. Bu bölümde arama kısmına ‘’Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu’’ yazarak sorgu yapılır.

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

SGK hizmet dökümü çalışan ya da işveren pozisyonunda aktif sigorta kapsamında çalışmayı sürdüren kişilerin ödenmiş sigorta primlerinin dönem, yıl, ay olarak detaylı olarak gösterildiği belgedir. Bu belgeye göre çalışanın hangi sigorta kapsamında olduğu fark eder. SGK ödeme işlemleri bu sigorta kapsamlarında gerçekleştirilir.

 Buna göre çalışanın sigorta kapsamları şu şekilde 3’e ayrılır:

 • 4A kapsamında çalışan
 • 4B kapsamlı vergi levhası bulunan
 • 4C kapsamlı kamu görevlisi

4A Çalışma Kapsamı Nedir?

4A çalışma kapsamı SSK üzerinden prim ödeyen çalışanlardır. Bu çalışan kişiler herhangi bir işyeri içerisinde görev alan kişilerdir. Bu çalışanların çalışma pozisyonları bir işverene bağlıdır. Bu sistem 4A sistemi olarak adlandırılır ve Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalıştırılır. SGK ödeme işlemleri ile kişiler belirlenmiş gün ve primleri doldurarak emeklilik işlemlerine başlar.

BAĞKUR Çalışma Kapsamı Nedir?

BAĞKUR çalışma kapsamı 4B çalışma şekli olarak adlandırılır ve işveren kişiler için sigortalı olma durumdur. Sonradan Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlanan çalışma statüsü vergi levhasına sahip işçi çalıştırma hakkı bulunan kişiler içindir. SGK ödeme işlemleri işveren kişiler içinde geçerli olup emeklilik şartları BAĞKUR tarafından belirlenir. 4C kapsamlı çalışma şekli ise devlet personelleri içindir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@