Kredi kartı ile ilgili terimler ne anlama gelir? Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Kredi Kartı Hesap Özeti Nedir?

Kredi kartı kullanan kişilerin mevcut kartlarını en avantajlı koşullarda kullanabilmeleri için belirli bazı terimleri çok iyi şekilde öğrenmeleri gerekir. Bunlardan en önemli iki tanesi de kredi kartı asgari ödeme tutarı ve kredi kartı hesap özeti borcu terimleridir. Peki, kredi kartı asgari ödeme tutarı ve kredi kartı hesap özeti borcu ne demek?

Haberler 22.08.2017, 20:09
Kredi kartı ile ilgili terimler ne anlama gelir? Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Kredi Kartı Hesap Özeti Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi sınırları içerisinde yapılan toplam harcamanın ödenmekle yükümlü olunan tutarına kredi kartı asgari ödeme tutarı denir. Bu tutar kredi kartı borcunun toplamını ödeyemeyecek olan kişilerin kartlarını kullanmaya devam edebilmeleri için ödemeleri gereken tutardır. Ancak kartın asgari ödeme tutarı ödense dahi toplam borç ödenmediği için kredi kartı nakit çekim işlemine kapatılır. 

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi kartının asgari ödeme borcu yatırılmadığı takdirde kredi kartı hemen kullanıma kapatılır. Bunun amacı bankanın alacağını güvence altına almaktır. Bankaya olan borcunuzu ödemeniz durumunda kredikartı kulanıma açık kalır ama yine de bu da zararlı bir durumda. Öncelikle kredi kartının asgarisini ödemenin zararları olduğu bilinmelidir. Özellikle de borcun kalan tutarı için günlük faiz ödemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Yine kredi kartı kullanıma açık kaldığı için kartınızla alışveriş yapmaya devam ederseniz bir süre sonra kredi kartı borcu içinden çıkılmayacak bir hale gelecektir. Bu nedenle doğru olan kredi kartı borcu olan kişilerin her ay düzenli olarak borçlarını yatırmaya devam etmesidir. Borç ödenemiyorsa bu durumda kişi kredi kartını hemen kullanmayı bırakmalı ve borç tamamen sıfırlanana kadar kullanmamayı sürdürmektedir. 

Kredi Kartı Hesap Özeti Nedir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi içerisinde yapılan toplam harcama listesine hesap özeti adı verilmektedir. Kredi kartı hesap kesim özeti borcu ise o ay içerisinde yapılan harcamaların tümüdür. Banka her ay hesap kesim tarihinin gelmesi ile beraber borcu hesaplamakta, ardından kredi kartı hesap ekstresi ile borcu bildirmekle yükümlüdür. İsteyen kişiler kredi kartı ekstresini SMS ile alma hakkına sahipken bankaların internet şubesi hizmetlerinden yararlanarak dilerseniz her ay borcunuzu kendiniz de takip edebilirsiniz. 

Haberi Kaynağından Okuyun!

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@