Kredi Kartı Borcunda Sadece Asgari Tutarı Ödeyenler Dikkat! Gözden Kaçırmayın

Kredi kartı borcu olan vatandaşların en sık kullandığı yöntemlerden bir tanesi de sadece asgari ücret tutarını ödemek. Ancak uzmanlar vatandaşları bu konuda uyarıyorlar.

Kredi Kartı Borcunda Sadece Asgari Tutarı Ödeyenler Dikkat! Gözden Kaçırmayın

Türkiye'de kredi kullananan milyonlarca vatandaş var. Birçok vatandaş ise birden fazla kredi kartı kullanıyor. Kredi kartı kullanımlarına dair son verilerde ise pandemi sürecinde kart kullanım oranlarının daha da yükseldiği bildirildi. 

Kredi kartı kullanan vatandaşlara ise uzmanların bazı uyarıları bulunuyor. Özellikle yapılan uyarıların başında ise kredi kartı borç ödemelerinde sadece asgari tutarın ödenmesi. İşte bu konuda dikkat edilmesinde fayda gösterilen başlıklar. 

KREDİ KARTI BORCUNDA SADECE ASGARİ TUTARI ÖDEYENLER DİKKAT

Kredi kartı kullanımlarında uzmanların üzerinde durduğu hususların başında doğru bilinen yanlışlar geliyor. Kredi kartı kullanım oranlarının çok yükseldiği bu dönemde uzmanlar vatandaşların borç ödeme süreçlerinde çok dikkatli olmaları gerektiğini bildiriyorlar. 

Var olan kredilerinizi ya da kredi kartınızın ödemelerini düzenli bir şeklide yapmamanız ilk olarak kredi puanınızın düşmesine neden olur. Kredi notunun düşmesi ise daha sonraki bankacılık işlemlerinde ciddi kısıtlamalara neden olabilir. Kredi notunun yükselme sürecinin uzun olması önceden tedbir alınması konusunda önem arz ediyor. 

Posta gazetesinden Özlem Denizmen son yazısında vatandaşların bu süreçte dikkat etmeleri gereken en önemli hususları ele aldı. 

Herkesin Bir Kredi Notu Var

Kredi notu, 0-1900 arasında değişen, önümüzdeki 12 ayda borçlarınızı ödeme olasılığınızı hesaplayan not olarak tanımlanır. Bankalar kredi sağlarken ilk olarak kredi notuna dikkat ederler. Tek etmen kredi notu değildir ancak ilk bakılan etmen kredi notudur. Kredi notunun olumlu seviyede olması için ise kredi kartı kullanımı ve düzenli borç ödenmesi ilk adım olabilir. Uzmanlar uyarılarında düşük limitli de olsa düzenli ödediğiniz bir kredi kartı kullanarak notunuzu oluşturulmasının daha sonraki süreçte ek avantaj sağlayacağını vurguluyorlar. 

Bankaların Üzerinde Durduğu Temel Başlıklar

* Kredi Notu

* Aylık veya Düzenli Gelir

* Şuan ki Borç Durumu

KREDİ KARTININ ASGARİSİNİ ÖDEMEK...

Özlem Denizmen yazısında kredi kartı borç asgarisini ödeyenlere bazı uyarılarda bulundu. 

Kredi kartı borcunun asgarisini ödemek kredi notunu düşürür mü? sorusuna yanıt veren Denizmen, borcun asgari tutarının ödenmesinin kredi notunu düşürmeyeceğini söyledi. Bu noktada bir takım tavsiyelerde de bulunan Denizmen "Borcunuzu gününde ödediğiniz için olumlu etkisi olur.

Asgari ödemeyi zamanında yaptığınız sürece o borç ödenmiş sayılır. Ancak ben buna karşıyım asgari ödemekle borç bitmez, 1 TL dahi olsa fazla ödeyin ki bir an önce borcu kapatın. Kredi kartı borçlanma değil, ödeme aracıdır." dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@