Koyun Eti Daha Ucuz Ve Daha Sağlıklı

ANKARA(ANKA) - Karkas koyun etinde son 5 yıldır hiç zam olmadığını belirten Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, “Kırmızı et değil dana eti zamlandı. Daha kaliteli, sağlıklı ve lezzetli ola

Haberler 15.04.2015, 12:17
Koyun Eti Daha Ucuz Ve Daha Sağlıklı

ANKARA(ANKA) - Karkas koyun etinde son 5 yıldır hiç zam olmadığını belirten Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, “Kırmızı et değil dana eti zamlandı. Daha kaliteli, sağlıklı ve lezzetli olan koyun eti dana etine göre çok daha ucuz” dedi.

Karkas koyun ve kuzu etine son 5 yıldır zam yapılmadığına dikkat çeken Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç yaptığı yazılı açıklamada, “Kırmızı et fiyatları değil dana eti fiyatları yükseldi. Dana etinde yaşanan fiyat artışını kırmızı etin tamamına mal etmek istiyorlar. Karkas dana etin kilogramında bir artış söz konusu 19 liradan 22 liraya yükseldi. Karkas koyun ve kuzu etinde 5 yıldır zam söz konusu değil. Yem başta olmak üzere girdi maliyetleri yüzde yüz artarken karkas et fiyatında bir artış olmadı. Karkas kuzu fiyatı 5 sene öncede 22 TL idi bugün de 22 TL. Daha kaliteli, sağlıklı, lezzetli olduğu kadar uygun fiyatıyla da öne çıkan koyun eti tüketiminin artması durumunda dana eti fiyatındaki artışta son bulacaktır” ifadelerini kullandı.

-“DAHA SAĞLIKLI VE DAHA UCUZ”-

Ankara Birlik Başkanı Hasan Kılınç yaptığı açıklamada koyun etinin Et ve Süt Kurumu’ndaki ve kasaplardaki ucuz fiyatına dikkat çekti. Başkan Kılınç koyun eti ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Koyun eti ülkemiz için kırmızı etten güçlü bir seçenek. Ancak dana eti üzerinden spekülasyon yapılıyor. Dana etindeki fiyat artışını da frenleyecek küçükbaş eti tüketimindeki artıştır. Koyun eti dana etinden daha kaliteli, daha sağlıklı ve daha ucuz. Ayrıca bizim damak tadımıza da daha uygun. Hayvan sayımız hızla artıyor bu da kırmızı et üretiminde ve tüketiminde yurtdışına bağımlılığımızın ortadan kalkması demektir. Üretimde olduğu gibi tüketimi de artırmalıyız. Kırmızı et konusunda bilinçsiz bir topluma dönüştük. Yeni nesil koyun, kuzu, koç, toklu arasındaki farkı genel kültür anlamında bile bilmiyor. Koyun eti fiyatlarını görenler şaşırıyor. Bugün, Et ve Süt Kurumu’nda koyun but 19.75 TL, koyun kol 18.50 TL, koyun gerdan 16 TL, koyun pirzola 24.50 TL, koyun güveç 14.25 TL. Koyun eti kasaptaki fiyatı ise 22 TL. Dar gelirli için fiyatlar çok uygun. Koyun eti doğru anlatılır ise tüketimi artacaktır. Tüketiciye koyun etinin üstün özelliklerini anlatmalıyız. Bunun yanı sıra bazı tüketiciler de kasaplarda ve marketlerde koyun eti bulamamakta şikayetçi.”

-“DOĞAL BESLENİYOR DOĞADAN BESLENİYOR”-

Küçükbaş hayvan üretimine uygun bir coğrafyada yaşanıldığını vurgulayan Kılınç, “Dana etinden daha ucuz olmasına karşın koyun eti yıllardır yok sayılıyor. Ülke olarak daha fazla koyun eti tüketmeliyiz. Koyun etini ev dışı gıda sektöründe de kullanılmalı. Hem yemekler daha lezzetli olacak hem de etli yemek fiyatları düşecektir. Aslında Anadolu insanın damak tadına ve mutfak kültürüne en uygun kırmızı et türü koyun ve kuzu etidir. Fiyatı kadar lezzeti ve sağlıklı oluşu ile de ön plana çıkmakta. Koyun bir mera hayvanı olup yetiştirici elinde tamamen doğal beslenir ve doğadan beslenir. Köylümüzün de dediği gibi meradan otlanır, gölden sulanır. Çiftlik hayvanı olmayıp tamamen doğada yayılır” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@