Kordsa'dan Açık İnovasyon İş Birliği

ANKARA(ANKA) - Kordsa Global, 24. Kalite Kongresi’nde sanayi ve üniversite iş ortakları ile aç...

Haberler 19.11.2015, 10:40
Kordsa'dan Açık İnovasyon İş Birliği

ANKARA(ANKA) - Kordsa Global, 24. Kalite Kongresi’nde sanayi ve üniversite iş ortakları ile açık inovasyon konusunu konuştu. Ortak teknoloji geliştirme ve geliştirilen teknolojilerin diğer şirketlerin kullanımına sunulduğu “açık inovasyon”, şirketler için ortak değer yaratıyor.

Kordsa Global, “Mükemmelliği Sürdürmek” temasıyla düzenlenen Kalite Kongresi’nde “Mükemmellik Yolculuğunda İş Birlikleri” oturumunun ev sahipliğini yaptı. Şirin Payzın’ın moderatörlüğünü üstlendiği oturumda Kordsa Global CEO’su Cenk Alper, DuPont Global Pazarlama Direktörü Imre Horvath, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal ile Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Acar konuşmacı olarak yer aldı.

-GLOBAL İŞ ORTAKLIĞI İKİ DEV ŞİRKETE GÜÇ KATIYOR-

Oturumda sanayi ve akademi iş birliğinin önemi ve sanayi şirketleri arasındaki etkileşimden doğan “açık inovasyon” kavramı konuşuldu. Kordsa Global ve DuPont Protection Technologies’in iş birliği ve yıllar içerisindeki inovatif yaklaşımları ile teknolojiye ekledikleri katma değer “açık inovasyon” alanında bir başarı hikâyesi olarak paylaşıldı.

1980’li yıllarda EFQM modeli ile başlayan mükemmellik serüveninin bugün “açık inovasyon” kavramına ve iş birliklerine dönüşmüş olması oturumda vurgulanan noktalar arasındaydı. Ürün ve süreç inovasyonları ile başlayan mükemmellik anlayışı şirket içinden çıkarak başka şirketlerin paylaşımına sunulduğu bir platform haline geldi. Kordsa Global ve DuPont Protection Technologies’in mükemmellik yolculukları da bulundukları ekosistem içinde açık inovasyon prensibiyle kesişiyor. İki şirket, bünyelerinde geliştirdikleri teknolojileri yeni bir teknolojide buluşturuyor.

Lastik güçlendirme malzemeleri pazarının yeni trendi olan hibrid teknolojisi Kordsa ve DuPont işbirliğinin kalbini oluşturuyor. Dupont Protection Technologies’in güçlendirme malzemeleri ile Kordsa Global’in güçlendirme malzemeleri hibrid teknolojide bir araya gelerek kendine yeni kullanım alanları buluyor, lastiğin performansını artırılabiliyor. Bu yeni teknoloji, yüksek hız performans lastikleri ve uçak lastikleri gibi katma değeri yüksek lastiklerde yerini alıyor.

-MÜKEMMELİK YOLUNDA AKADEMİ VE SANAYİ İŞ BİRLİĞİ-

Kordsa’nın inovasyonda iş birliği yaptığı bir diğer katma değerli alan ise kompozit güçlendirme teknolojileri. 2014’te metalden 10 kat hafif ve üç kat sağlam olan kompozit malzemeler için Kompozit Güçlendirme İş Birimi’ni kuran Kordsa Global, bu alanda büyümeye odaklandı. Aralık 2014’te ise Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle Teknopark İstanbul’da Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin temelini attı. Kordsa Global Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi ile ilk defa Türkiye’de sanayi ve üniversite aynı çatı altında buluşuyor. Kurulacak olan merkezde, 10 profesör ve 80 doktora öğrencisi bir arada çalışacak. Bunun yanında Kordsa Global üretim tesisi, ortak Ar-Ge laboratuvarları ve Kordsa’nın genel merkezi de bu çatı altında buluşacak. Nisan 2016’da aktif hale gelmesi planlanan merkez için 30 Milyon dolar başlangıç yatırımı öngörülüyor.(ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@