Konutder Başkanı Çelik: Toplam Konut Satışının Yüzde 1.75'i Yabancıya Yapılıyor

İSTANBUL(ANKA)- Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkan...

Haberler 14.10.2015, 13:50
Konutder Başkanı Çelik: Toplam Konut Satışının Yüzde 1.75'i Yabancıya Yapılıyor

İSTANBUL(ANKA)- Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik hedeflerinin Körfez Bölgesinde Türkiye’deki gayrimenkul sektörüne olan ilgiyi daha ticari ve sürdürülebilir bir hale getirmek olduğunun altını çizerek, Türkiye'de her yıl birinci el 550 bin, ikinci el ile birlikte toplamda 1 milyon konutun satıldığını bildirdi. Çelik, toplam konut satışının yüzde 1.75’inin yabancı yatırımcıya yapıldığını belirtti.

Türk gayrimenkul sektörünün körfez yatırımcıları ile buluşması kapsamında KONUTDER ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin(TİM)  destekleriyle bugün bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2016 yılında 40 bin konuta, ciroyu da 10 milyar dolara ulaştırma hedeflerinin olduğunu belirtti.

Çelik, toplantıya katılan Ekonomi bakanı Nihat Zeybekci’ye, konut sektörünün döviz kazandıran sektör haline getirilmesinin talepleri arasında olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

-“KONUT SATIŞLARINI DÖVİZ KAZANDIRICI HİZMET KAPSAMINA ALMAK MÜMKÜN GÖRÜNÜYOR’’-

“Sayın bakanımı burada bulmuşken bir iki talepte bulunmak istiyorum. Biz konut satışlarını ihracat sayamıyoruz ama döviz kazandırıcı hizmet kapsamına almak mümkün gibi görünüyor . Eğer biz her yıl 10 milyar dolarlık minimum döviz girdisi sağlayabileceksek, farklı coğrafyalara da açılabiliriz. Biz şuanda 80 ülkenin vatandaşına komut satıyoruz bunu biraz daha artırabiliriz. Konut sektörünü Döviz kazandırıcı hizmet haline getirebilirsek, bir miktar sektör nefes alır diye görüyoruz. Sektörün en önemli problemlerinden bir tanesi imar konusudur. Hazır 1 Kasım'dan sonra nasılsa hükümeti kuracaksınız diye öngörüyoruz. İmar kanununa basit bir madde ekleyebilsek de şu imar meselesini çözebilsek. Yeni yapılacak imar planlarında belediyeler, bakanlıklar, imar yapan herhangi bir kurum. Sadece kanuna bir madde eklesek ve yeni yapılacak imar planlarında eski haklar korunur desek. Bir de KDV konusunda problemlerimiz var. Aynı sokakta farklı katma değer vergisi uygulandığını görüyoruz. Bunu da disipline etmek gerekiyor gibi geliyor bize.  Damga vergisi ve tapu harçlarını da bir miktar daha gözden geçirebilirsek çok mutlu olacağız."

-“KONUT SATIŞI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 23 ARTTI’’-

Toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, konut satışının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak, 14 bini geçtiğini kaydetti.

2023 yılına kadar 6.5 milyon konutun dönüştürülmesini beklediklerini belirten Büyükekşi, " Hepinizin bildiği gibi cumhuriyetimizin 100 yılındaki 2013 hedeflerine mega projelerle hazırlanıyoruz. 3. köprü, yüksek hızlı tren, kanal İstanbul gibi projelerimizle ilerliyoruz. 20 14 yılında gayrimenkul sektörüz milli gelirimizin yüzde 4.6sını oluşturdu. Yıllık fiyat endeksi artışı bakımından ise yüzde 18.5 artış ile Avrupa’da en iyi performans gösteren konut piyasası konumuna yükseldik. Yabancılar özellikle konut sektörümüze çok yoğun ilgi gösteriyorlar. Mütekabiliyet yasasından sonra yaklaşık 5 milyon dolarlık konut aldılar’’ dedi.

-YABANCI YATIRIMCI EN ÇOK ANTALYA’DAN KONUT ALDI-

Geçen yıl Türkiye'de, yabancılara yaklaşık 18 bin konut satıldığını belirten Büyükekşi, İllere göre konut satışını sıralayarak, en fazla konutun 6 bin 500 ile Antalya'da satıldığını, ikinci sırayı 5 bin 600 konut ile İstanbul ve üçüncü sırayı ise 1.200 konut satışı ile Aydın'ın aldığını belirtti. Büyükekşi, Türkiye’den en çok konut alan 5 ülkenin Irak, Suudi Arabistan, Rusya, Kuveyt ve İngiltere olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Sizler ülkemizde konut alarak, ülkemizde yaşayarak aynı zamanda Türk markalarına da aşina oluyorsunuz. Kendi ülkenize döndüğünüzde Türk markalarının bilinirliğini artırıyorsunuz. Bu da ülkemizin ihracatına pozitif katkı sağlıyor. Bunu da yabancılara konut satışının bir diğer olumlu etkisi olarak görüyoruz çünkü ortak kadim bir tarihimiz var. Bu anlamda ülkemizin çok büyük bir potansiyeli var. Sizleri bunu keşfetmeye çağırıyoruz. Ülkemizde kentleşmede hızlı bir atılım söz konusu. Uzmanlaşma, iş bölümü, sürdürülebilirlik ve etkin planlama gerektiren bu dönüşüm süreci, Türkiye, 2008'den beri başarıyla devam ediyor. 2023 yılına kadar 6.5 milyon konutun dönüştürülmesi bekleniyor. Ekonomik temellerin güçlenmesi, altyapı olanaklarının iyileştirilmesi ve imar projelerinin artmasıyla kentlerimiz ışıltılı bir görünüme, inşa edilen birçok konut ise dünya standartlarına kavuşuyor. Sizlerle yapacağımız iş birlikleriyle çok daha iyi noktalara ulaşacağımıza inanıyoruz."(ANKA)

( TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@