Konut Fiyatları Son Bir Yılda Ne Kadar Arttı?

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren hızla düşen konut kredisi faizleri konutta ertelenmiş talebi açığa çıkararak talepte patlama yarattı. Artan konut talebi sonrasında konut kredis faizleri son bir senede ne kadar arttı?

Ekonomi 19.02.2020, 09:02
Konut Fiyatları Son Bir Yılda Ne Kadar Arttı?

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren hızla düşen konut kredisi faizleri konutta ertelenmiş talebi açığa çıkararak talepte patlama yarattı. Artan konut talebi sonrasında konut kredis faizleri son bir senede ne kadar arttı?

2018 yılında kurda yaşanan sert yükseliş ve kuru dengelemek için artırılan repo faizleri senenin ikinci yarısında konut kredisi faizlerini tarihi zirveye çıkardı. Konut kredisi faizlerinin %3’ün üzerine çıkması ile kredili konut talebi durma noktasına geldi.

Söz konusu dönemde faizlerin yüksek olması peşin konut alımlarını da olumsuz etkiledi. Bankaların mevduat faizlerinin %26 - %27’ lere kadar yükselmesi ile yatırımcı konuttan uzaklaşarak mevduata yöneldi. 

2019’un ilk yarısında ekonomik olumsuzluklar yavaş yavaş düzenlenirken ikinci yarıya gelindiğinde Merkez Bankası’nın ilk olarak temmuz ayında başlayan faiz indirimi piyasayı oldukça olumlu etkiledi. %24 seviyesinde bulunan Merkez Bankası Para Politikası faizleri Temmuzda başlayan aralıksız indirimlerle yıl sonunda %12’ ye düştü. 

Repo faizlerinde beş ayda yaşanan 1200 puanlık indirim bankaların konut kredisi faiz oranlarını hızla düşürdü. Kamu bankalarının öncülük ettiği indirimlerle konut kredisi faizleri öncelikli olarak Ağustos ayında üç kamu bankasında %0.99’a indi. Yıl sonuna kadar 13 özel bankanın daha konut için uyguladığı faiz oranları %1’in altına geriledi. 

Politika faizlerinde yaşan indirimlerin ardından mevduat faizleri de hızla düşmeye başladı. %25’in üzerinde seyreden mevduat faizlerinin %10’un altına gerilemesi ile yatırımcılardan da gayrimenkule yönelim oldu. 

Hem mevduatların düşmesi ile yatırım amaçlı hem de kredi faizlerinin düşmesi ile oturum amaçlı konut talebi sert seçilde artış gösterdi. Konutta talebin azalması ile reel artışı gösteremeyen konut fiyatları talebin yükselmesiyle hızlı şekilde artmaya başladı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Konut Fiyat Endeksi verilerine göre konut fiyatları 2019 yılı Eylül ayında bir önceki yıla göre %6,32,  Ekim ayında %6,74, Kasım ayında %7,19 ve Aralık ayında %9,92 arttı.

2019 yıl sonunda Türkiye genelinde ortalama metrekare birim konut fiyatı 2.930 TL oldu. Söz konusu değer İstanbul için 4.940 TL’ ye Ankara için 2.220 TL’ ye, İzmir için 3.380 TL’ ye çıktı. 

Konut kredisi faizlerinde indirimler yaklaşık sekiz aydır aralıksız devam ediyor. Uzmanların görüşü ilerleyen aylarda da indirimlerin devam etmesi yönünde. Konut fiyatlarındaki artış devam ettikçe konut fiyatları daha artacak gibi duruyor. Fiyatlar daha da artmadan konut almak karlı olabilir.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre güncel olarak en düşük faiz oranı ile  350.000 TL tutarda ve 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin toplam geri ödemesi 543.000 TL oluyor. Kredinin aylık taksitleri de 4.500 TL’ ye denk geliyor. 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@