Kobider: Küçük Esnaf Birer Birer Kepenk İndirecek

ANKARA (ANKA) - Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, “Ticari faaliyetini iç piyasada sürdüren işletmeler ve küçük esnaf; son dönemlerde işlerinin durgunluğundan yakınıyor. Esn

Haberler 19.05.2015, 18:32
Kobider: Küçük Esnaf Birer Birer Kepenk İndirecek

ANKARA (ANKA) - Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, “Ticari faaliyetini iç piyasada sürdüren işletmeler ve küçük esnaf; son dönemlerde işlerinin durgunluğundan yakınıyor. Esnaf kesimi ticari gelirlerinin düşmesi yanında, faaliyet dışı gelirlerinin de azalmasıyla, mevcut masrafları karşılamada zorlanıyor. Bu nedenle cirosunu artırmanın yollarını arıyor. Çoğu işyeri, kredi kartı ile peşin fiyatına 9 taksit uygulayarak satışlarını artırmaya çalışıyorsa da umduğunu bulamıyor” dedi.

Yazılı açıklamasında ekonomik krizin en çok vurduğu meslek gruplarının başında gelen küçük ve orta ölçekli işletmelerin, artık işlerini yürütmekte zorluk çeker hale geldiklerinden çıkış yolu aradığını anlatan KOBİDER Genel Başkanı Nurettin Özgenç, “Böyle giderse esnaf gerçekten de perişan olacak. Dev marketlerin ardarda açıldığı ve yoğun bir şekilde faaliyet gösterdiği ülkemizde 'küçük esnaf' diye tabir ettiğimiz kesim birer birer kepenk indirecektir. Türkiye de son yıllarda düşen enflasyonla birlikte ticarette de daralma sürecine girildi. Halk enflasyonun düşmekte olduğuna inanıyor görünse de, yüksek enflasyon dönemindeki kadar tüketmiyor. O dönemde alışveriş sepetini tepeleme dolduran halk, bugün ihtiyacı kadar almayı tercih ediyor. Üretim artışı yanında, tüketimdeki azalma fiyat artışlarını önlüyor. Ayrıca, hükümetin zam yerine, indirim yapması, enflasyonun istenilen hedeflere doğru gerilemesinde etkili oluyor. Özel sektör; girdi maliyetleri yüksek olmasına rağmen, kâr marjını düşürerek ürettiği mal ve hizmetlere zam yapmamaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

 Özgenç, günümüzde değişime ayak uydurabilen ticari işletmelerin varlığını sürdürebilecek olsa da, uyduramayanların, yeni çözüm yolları bulmak zorunda kalacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede, işyerini kapatarak aynı malı işportada her türlü vergiden muaf mal satan esnaf, kendine göre bu sorunu çözmüş görünüyor. Ama bu, kalıcı bir çözüm değil.

Diğer ülkelerde titizlikle kent merkezlerinin dışında tutulan bu büyük alışveriş merkezleri ülkemizin belli başlı metropollerde mahalle aralarına kadar girmiştir. Esnaf ve sanatkârlarımız bu alışveriş merkezlerine karşı geçim mücadelesini kaybetmiş teker teker işyerlerini kapatmış, ya da çok ağır borç yükü altına girmiştir. Bu durumun yarattığı psikolojik baskı sonucunda ya intiharlar ya da cinnet sayıları hızla artmıştır. Ülke olarak bunu görmemezlikten gelmemiz mümkün değildir.

 7 Haziran'dan sonra kurulacak yeni hükümetten KOBİ'ler adına beklentilerimiz ‘KOBİ’ler nasıl büyür’, ‘büyük şirketlerle nasıl ortaklılar kurar’ meselesini gündemine almalı.

 İstanbul'un çehresini değiştiren 'Kentsel dönüşüm' gibi çok dağınık bir yapıya sahip olan kobiler için de biz KOBİDER olarak önerdiğimiz ve her platformda savunduğumuz 'kobisel dönüşüm' yapılmalı. Esnaflığın bir standardı olmalı her isteyen istediği yere dükkan açamamalı. Türkiye'de birçok şeyin standardı varken dükkan açmanın da bir kuralı kaidesi olmalı.” (ANKA)

(HM/ÖZK)          

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@