Kış saatine geçilmemesi tasarruf değil enerji tüketiminde israfa neden oldu

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) , kış saatinden vazgeçilerek yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasının tasarruf değil enerji tüketiminde israfa yol açtığını bildirdi. EMO, enerjinin verimli...

Haberler 21.12.2016, 11:13 21.12.2016, 16:04
Kış saatine geçilmemesi tasarruf değil enerji tüketiminde israfa neden oldu

 Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) , kış saatinden vazgeçilerek yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasının tasarruf değil enerji tüketiminde israfa yol açtığını bildirdi. EMO, enerjinin verimli kullanımı açısından en uygun noktanın GMT+3:30 diliminin seçilmesi olduğunu ileri sürdü.

EMO Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, 30 Ekim 2016 tarihinde kış saati uygulamasına geçilmemesinin elektrik tüketimindeki sonuçları değerlendirildi. Açıklamada, geçmiş yıllarda olduğu gibi 30 Ekim’de kış saatine geçilmemesinin ekonomideki yavaşlama ve mevsim normallerinde sıcaklığa rağmen elektrik tüketiminde artış yarattığına dikkat çekildi.

EMO’nun TEİAŞ’ın elektrik tüketim istatistiklerini baz alarak yaptığı çalışmaya göre; kış saati uygulamasından vazgeçilmesi tasarruf sağlamadığı gibi tüketimi artırıcı bir etki yarattı. Son 5 yılın Kasım ayı tüketimlerine bakıldığında bu yıl ilk kez elektrik tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 düzeyinde rekor artış gösterdi ve 22.7 milyar kilovat saat ile en yüksek düzeye ulaştı.  Yıllara göre Kasım ayında elektrik tüketimi; 2015 yılında 21.3 milyar, 2014 yılında 21 milyar, 2013 yılında 20 milyar, 2012 yılında ise 20.3 milyar kilovat saat düzeyinde bulunuyordu. Bu yılın Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 rekor artış gösteren tüketim, geçen yıl Kasım ayında yalnızca yüzde 1.35 artmıştı.  Elektrik tüketiminin 2013 yılındaki düşüşü nedeniyle; 2014 yılı Kasım ayında elektrik tüketiminde görece yüksek bir artış yaşanmıştı. Ancak bir önceki yıldaki elektrik tüketimi düşüşü nedeniyle yüksek olan bu artış bile yüzde 4.8’de kalmış, bu yılki gibi yüzde 6.5’e ulaşmamıştı. Kış saatine geçilmemesiyle yaşanan bu tüketim artışı yıllık tüketimi de yukarıya doğru itti. Verilere göre 2015 yılı Ocak-Ekim aylarında 221.2 milyar kilovat saat olan elektrik tüketimi bu yılın aynı döneminde 227 milyar kilovat saat ile yüzde 2.63 artış gösterdi. Kasım ayı tüketimiyle bu yıl yaşanan artış yüzde 4.09’a yükseldi.  Açıklamada, elektrik tüketimindeki artışın havaların soğumasına bağlanamayacağı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verileriyle çürütüldü. Kasım ayında elektrik tüketimindeki artışın, sanayideki üretim artışından kaynaklandığı iddiasının da imalat sanayi kapasite kullanımındaki azalma nedeniyle mümkün olamayacağı savunuldu.

EMO açıklamasında şöyle denildi: “Tüm bu veriler, hükümetin yaz saati uygulamasını kalıcılaştırıp, kış saatini kaldırmasıyla elektrik tüketiminde Kasım ayında manipülatif bir artışa neden olduğunu göstermektedir. Özellikle elektrik tüketiminin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde sabah okula ve işe gitmek için gün doğmadan kalkılmak zorunda kalınması hane tüketimlerini artırmıştır. Hükümet; hem yurttaşlara sıkıntı veren, hem dış dünyayla iletişim açısından sorunlar yaratan, hem trafik kazalarında artışa neden olduğu belirtilen, hem de elektrik tüketiminde tasarruf değil israf yaratan bu uygulamadan bir an önce vazgeçmelidir. Enerji Bakanlığı’nın gereksiz ısrarı nedeniyle zor durumda kalan kurumlar kendileri çözüm üretmeye çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı okul saatlerinin ileri alınması için çalışma başlattığını açıklamıştır.  Kişilerin ya da kurumların gereksiz ısrarları ya da elektrik şirketlerine para kazandırmak için değil kamu yararı kapsamında düzenlemeler yapılması zorunludur. Bu çerçevede yazın geçilen GMT+3 noktasının kalıcılaştırılması uygulamasından vazgeçilerek, Türkiye coğrafyasına uygun kış ve yaz saatlerine geçilmelidir.” Açıklamada, yeni bir açılıma yer verildi ve “EMO’nun yaptığı çalışmaya göre, enerjinin verimli kullanımı açısından en uygun nokta GMT+2:30’dur ve yaz saati uygulamasında da GMT+3 yerine ileri bir nokta olarak GMT+3:30 diliminin seçilmesi tasarrufu artıracaktır” denildi.         

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@