Kiraların En Çok Yükseldiği İl Adana, En Çok Azaldığı İl Bolu Oldu

ANKARA(ANKA) - Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde Ağustos ayında bir önceki aya g&...

Haberler 15.09.2015, 11:10
Kiraların En Çok Yükseldiği İl Adana, En Çok Azaldığı İl Bolu Oldu

ANKARA(ANKA) - Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1.45 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 16.47 oranında artış gerçekleşti. Kira değerlerine bakılacak olursa; Ağustos’ta kiraların en çok yükseldiği il Adana, en çok azaldığı il Bolu oldu.

REIDIN Türkiye, Ağustos ayı Konut Fiyat Endekslerini açıkladı. Ağustos ayında Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 1.45 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 16.47 oranında artış gerçekleşti. Eylül 2015 için 2007 Haziran=100 temel yıllı Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi tahmin değeri 174.5 olarak öngörülürken, beklenen aylık değer artış oranı yüzde 0.67 olarak gerçekleşti.

-KOMPOZİT SATILIK VE KİRALIK KONUT FİYAT ENDEKSİ’NDE SON DURUM-

Ağustos ayında 30 Büyükşehir'in tamamını kapsayacak nitelikte hazırlanan Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 1.06 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11.11 oranında artış gerçekleşti. Aynı dönemde 32 ikincil şehir için hesaplanan Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde ise, bir önceki aya göre yüzde 0.71 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4.13 oranında artış gerçekleşti.

Ağustos ayında Adana’da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.08 oranında arttı ve Adana fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.09 oranı ile Mardin oldu.

Ağustos’ta 30 Büyükşehir'in tamamını kapsayacak nitelikte hazırlanan Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 1.21 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.61 oranında artış gerçekleşti. Aynı dönemde 32 ikincil şehir için hesaplanan Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise, bir önceki aya göre yüzde 0.80 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 0.41 oranında artış gerçekleşti.

-İSTANBUL ASYA YAKASINDA YER ALAN MARKALI KONUT PROJELERİNDE YÜZDE 0.9 ORANINDA ARTIŞ-

Adana‘da metrekare başına konut kira değerleri ise Ağustos’ta yüzde 2.50 oranında arttı ve Adana kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2.11 oranı ile Bolu oldu.

Mortgage Uzmanı Garanti desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.75 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.24 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 61.40 oranında artış gerçekleşti.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre, Ağustos ayında İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.69 oranında; İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.90 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 7.5 puan fazla artış gösterdi. (ANKA)

(AR/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@