Kimya Sektörünün Eylül Ayı İhracatında Yaklaşık Yüzde 30'luk Düşüş

ANKARA(ANKA) - Bayram tatilindeki üç iş günü kaybı ve bayram sonrasında yavaşlamanın da et...

Haberler 14.10.2015, 11:50
Kimya Sektörünün Eylül Ayı İhracatında Yaklaşık Yüzde 30'luk Düşüş

ANKARA(ANKA) - Bayram tatilindeki üç iş günü kaybı ve bayram sonrasında yavaşlamanın da etkisiyle gerileyen ihracat rakamları, tüm sektörleri olduğu gibi kimya sektörünü de zorluyor. Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre değer bazında yüzde 26,99 oranında düşen ve 1,1 milyar dolar olan kimya ihracatı, Ocak-Eylül döneminde 11 milyar 597 milyon dolara ulaştı.

Yılın son çeyreğine girdiğimiz şu günlerde ihracat cephesinden gelen haberler çok olumlu değil. Bayram tatilindeki üç iş günü kaybı ve bayram sonrasında yavaşlamanın da etkisiyle gerileyen ihracat rakamları, tüm sektörleri olduğu gibi kimya sektörünü de zorluyor. Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre değer bazında yüzde 26,99 oranında düşen ve 1,1 milyar dolar olan kimya ihracatı, Ocak-Eylül döneminde 11 milyar 597 milyon dolara ulaştı. Miktar bazında ise artış sürüyor. Yılın dokuz ayında yapılan kimya ihracatı yüzde 13,3 artışla 12,5 milyon tona yükseldi.

Kimya sektörünün Eylül ayında en fazla ihracat yaptığı ilk üç ülke Irak, Almanya ve Ürdün olurken; diğer ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İtalya, İran, Yunanistan, Romanya ve İngiltere olarak sıralandı. Ocak-Eylül döneminde ise Mısır, Irak ve Almanya başı çekerken; Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, İran, İspanya, Suudi Arabistan, Azerbaycan-Nahcivan ve Yunanistan en fazla ihracat yapılan ülkeler oldu.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Eylül ayında değerde yüzde 26,99 oranında düşen kimya ihracatıyla ilgili şunları söyledi: “Geride bıraktığımız ayda uzun bayram tatilinin de etkisiyle üretim ve ihracatta aksaklıklar yaşandı ancak kimya ihracatımız miktar bazında artmaya devam ediyor. Diğer sektörlerde de artış var. Emtia fiyatları ve kur oranlarından dolayı düşme hissediyoruz.” Yeni ihracat modelleri üzerine çalıştıklarını da ifade eden Akyüz, “Ülke olarak zorlu ve yoğun bir gündeme sahibiz. Ümidimiz kısa zamanda bu ortamın farklı bir noktaya gelmesi. Kimya sektörü olarak hem dış ticaret açığımızı düşürecek hem de ihracat performansımızı yükseltecek önlemleri almaya devam edeceğiz. İnovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma yine odağımızda olmak üzere yeni ihracat modelleri üzerinde çalışmalarımız sürüyor.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@