Kıdem Tazminatı Hesaplamalarına Pandemi Ayarı! Ücretli, Ücretsiz İzin Sonrası Ödemeler

1 Haziran itibariyle çok sayıda işletme belli kurallar altında çalışmaya başladı. Bu dönemde çalışacak işletmeler ise 31 haziran tarihine kadar personel çıkaramayacak. Ancak 31 Haziran tarihinden sonra personel çıkaracak olan işletmeler çalışanlara ne kadar kıdem tazminatı ödemesi yapacaklar?

Kıdem Tazminatı Hesaplamalarına Pandemi Ayarı! Ücretli, Ücretsiz İzin Sonrası Ödemeler

Çalışma hayatında yer alan tüm herkes için yeni bir süreç 1 Haziran tarihi itibariyle başladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Koca tarafından yapılan açıklamalarda yaz döneminde aşılama çalışmalarının büyük ölçüde hızlanacağı ifade edildi. Normal yaşam için ilk adımların atılmasıyla birlikte çalışma hayatında normalleşme sürecinin başlayacağı öngörülüyor. 

31 HAZİRAN'DAN SONRA KIDEM TAZMİNATI

Çalışma hayatında yer alanlar için işten çıkarma yasağı 31 Haziran tarihine kadar devam edecek. O tarihten sonra işverenler personel çıkarabilecekler. Pandemi sürecinde zor bir süreç geçiren ve personel sayısını azaltmak isteyen işletmeler kıdem tazminatı ödemesi yapacaklar. 

Kıdem tazminatı ödemelerinde ise bazı merak edilen sorular bulunuyor. 

İşverenler ve çalışanları yakından ilgilendiren bu soruların başında ücretsiz izne çıkarılan personellerin bu izin sürecinde oldukları dönem için ödeme alıp almayacakları geliyor. Ücretsiz isin süreci için kıdem tazminatında herhangi bir kesinti yapılacak mı? 

KIDEM TAZMİNATINA PANDEMİ ETKİSİ

Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücresiz İzin düzenlemesinin ardından İş Kanunu da detaylı şekilde araştırılıyor. Bu kapsamda 55’nci maddede yer alan bölümde işveren tarafından verilen izinler ile 65’nci maddedeki kısa çalışma süreleri, yıllık ücretli izin hesabında çalıştırılmış sayılıyor. Bununla beraber atıf yapılan 65’nci madddeki kısa çalışma hükümleri de, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na taşındı. Kısa çalışmalarda geçen sürelerde 3 aya kadar olan bölümün kıdem tazminatı ya da yıllık ücretli izin hesabında çalışılmış gibi sayılması beklenirken, işverenler bu süreye denk gelen ücretleri ödemek zorunda olacak. 

NORMAL ŞARTLAR ALTINDA KIDEM TAZMİNATI

Normal Şartlar Altında kıdem tazminatı ödemeleri çalışılan her bir yıl için bir aylık brüt maaş tutarında ödenir. Bir işyerinde en az bir yıldır çalışan personel işinden olursa işveren kıdem tazminatı ödemesi yapar. Ödemeler her bir yıl için bir aylık brüt maaş tutarında yapılır. Örneğin 2021 asgari ücretli bir çalışan işinden çıkarılırsa her bir yıllık çalışma için 3577 TL ödeme alır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@