Kentsel Dönüşüm İçin Sunulan Kredi Limitleri Yüzde 60 Oranında Yükseltildi!

Konutunu kentsel dönüşüme dahil etmek isteyenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kolaylık sunacak bir faiz desteğine ilişkin yeni karar imzaladı. Faiz destekli krediler 125 bin TL’den 200 bin TL’ye çıktı.

Kentsel Dönüşüm İçin Sunulan Kredi Limitleri Yüzde 60 Oranında Yükseltildi!

Kentsel dönüşüme ilişkin tüm çalışmalar ülke genelinde hızlı şekilde devam ediyor. Türkiye’nin deprem kuşağında yer alması ve eski yapıların yüksek yıkılma riski taşıması sebebiyle faiz destekli kentsel dönüşüm kredilerin tutarlarının yükseltilmesine karar verildi.

Cumhurbaşkanı Açıklama Yaptı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yürürlüğü giren yeni kanuna göre, 6306 sayılı kanun kapsamında hak sahipleri artık bankalardan faiz destekli kredileri daha yüksek tutarlarda kullanabilecekler. Bunun için ise kentsel dönüşüme dahil olunacağı için kredi talep edilmesi gerekiyor. 

Binasını güçlendirmek isteyenler için düşük faiz ile sunulan ve maksimum 50 bin TL olarak verilen faiz destekli krediler artık 80 bin TL rakamına kadar talep edilebilecek. Evini kentsel dönüşüme dahil etmek isteyenlere verilen 125 bin TL’lik kredi ise artık 200 bin TL’ye kadar aynı koşullar altında kullandırılacak. Kesin olarak tanımlanan ve bilgisi kamuoyuna yeni sunulan bu detaylar artık vatandaşların kentsel dönüşümde daha avantajlı koşullardan yararlanmasını sağlıyor.

Kredi Hakkında Değişimler Neler?

Diğer yandan birden fazla evi olan ve kentsel dönüşüme dahil olmak isteyen kişiler için sunula 625 bin TL’lik kredi limitinin ise yeni karar kapsamında 1 milyon liraya çıkarıldığı açıklandı. Karara bağlı olarak tüm kredi kalemlerinde %60 oranında kredi desteği artışı hesaplandı.

Uygun şartlarda kredi almak isteyen vatandaşlar, 120 aya kadar vade imkanından yararlanırken, günümüz şartlarında bir evi kentsel dönüşüm kapsamında onarmak için gerekli olan ortama 200 bin TL’lik maliyetin tamamını kredi olarak çekebilecekler. 6306 sayılı kanun kapsamında yapısı riskli olarak tanımlanan gerçek veya tüzel bireylerin devlet ile anlaşmalı bankalardan kullanacakları kredilere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da destek verilecek. Bu kapsamda alınan krediler için %4 ile %3 arasında konut kredisi faiz desteği uygulanacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@