Kaymakamlık, Valilik, Belediye Yardımları! Para, Gıda, Kira, Hasta, Eğitim, Elektrik Destekleri Almak için...

Türkiye'de çok sayıda kamu kurumu vatandaşların ekonomik zorluklarına çok önemli destekler sağlıyor. Bu destekler nakit para yardımı şeklinde yada vatandaşların ihtiyaçlarına göre sağlanan ek yardımlardan oluşabiliyor. 2021 yaz döneminde vatandaşların alabilecekleri o desteklerin tümünü ve destekleri sağlayan kurumları listeledik.

Kaymakamlık, Valilik, Belediye Yardımları! Para, Gıda, Kira, Hasta, Eğitim, Elektrik Destekleri Almak için...

Vatandaşlar pandemi sürecinin ekonomik etkileri, tam kapanma tedbir kararları, iş olanaklarının azalması, günlük işlerin durması gibi nedenlerden dolayı bazı ekonomik zorluklar yaşayabiliyorlar. Vatandaşların bu tür durumlarda mağdur olmamaları adına ise çok sayıda kamu kurumu çok önemli desteklerini hayata geçirdiler. 

Kamu Gündemi olarak bizlerde vatandaşların bu dönemde, yaz öncesi ve sürecinde hangi destekleri alabileceklerini tüm yönleriyle araştırdık. 

DEVLETTEN DESTEK ALMAK İSTEYENLER İÇİN

Devletten destek almak isteyenler için sağlanması gereken koşullar bulunuyor. Aşağıda sıralı halde aktardığımız devlet destekleri her vatandaşa ödenmiyor. Vatandaşların kendi durumlarına göre ve desteğin sağlanış amacına uygun başvuruda bulunması gerekiyor. 

Devlet desteklerinden faydalanmak isteyenlerin tamamının ise sağlaması gereken koşullar var. Bu koşullar her destek için ortak olup başvuru öncesinde iyi incelenmeli. O koşulllar;

Öncelikle kurumların sağladığı bu destekler Türk vatandaşlarına sağlanıyor. İkinci en önemli koşul başvuru yapacak olan kişinin, ailenin gelir durumu. Ödemeler ve desteklerin çoğu sosyal güvencesi olmayan, hane geliri düşük olan vatandaşlara ödeniyor. Eğer başvuru yapacak olan vatandaş eneglli ise engelli maaşı için yüzde 40 oranında engeli olması gerekiyor. Yaşlılık maaşı için başvuru yapacak kişinin 65 yaşından daha büyük olması isteniyor. Ayrıca kişilerin üzerine gayrimenkul olması durumunda destek ödemesi sağlanmıyor. 

HANGİ ALANLARDA DESTEK ALINABİLİR?

Vatandaşların destek alabilecekleri çok sayıda yardım paketi var. Nakit para desteğinden fatura desteğine, aylık kira yardımından düzenlik erzak yardımına kadar sağlanan bu destekleri 3 farklı grupta sizlerle paylaşıyoruz. 

1. Grup Devlet Destekleri - Maaş Destekleri

Doğum yardımı, Muhtaçlık aylıkları, 65 yaş üstü yaşlılık maaşları, Çocuk yardımı ödenekleri, Dul kadınlar için nakdi yardımlar, Sosyal destek yardım ödenekleri, Eşi cezaevinde bulunan kadınlara verilen maaş, Engelli bireylere verilen maaş, Evde bakım parası,

2. Grup Devlet Destekleri

Doğal afet yardımları, Şartlı gebelik kapsamında verilen maddi ve ayni yardımlar, Gıda yardımları, Yakacak destekleri, Kıyafet yardımları, Bayram zamanında verilen yardımlar, Proje destek yardımları, Şartlı sağlık yardımları, Tıbbi malzeme yardımları, Bebek maması ve bezi yardımları.

3. Grup Devlet Destekleri

Eğitim destekleri, Kira yardımı destekleri, Yatalak hastalar için hasta bezi yardımı, Öksüz ve yetim çocuk yardımı, Çoklu doğumlar için yapılan özel yardımlar, Kronik hastalara yapılan yardımlar, Su ve elektrik desteği yardımları, Katılım payı yardımı.

Uygulamalarımızı Telefonunuza İndirin Tüm Devlet Desteklerinden Haberiniz Olsun

Android Uygulamız Telefona İndirmek için TIKLAYIN

İos Uygulamamız Telefona İndirmek için TIKLAYIN

Huawai Uygulamamız Telefona İndirmek için TIKLAYIN

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Söz konusu destekler için vatandaşlar kaymakamlıklara başvuru yapacaklar. Kendi ilçelerinde yer alan kaymamlık binasına ulaşacak olan vatandaşlar burada yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları birimlerine giderek hangi alanda destek talep ediyorlarsa başvurularını yapıyorlar. Başvurular yazılı ve dilekçe verilerek yapılacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@