Kayıtdışı Ekonominin Zararı 30 Milyar Tl'nin Üstünde

ANKARA(ANKA) -Kayıt Dışı İstihdam ve Sosyal Güvenlik Sistemi raporuna göre,  kayıtdışı ekonominin Sosyal Güvenlik Sistemine zararı 30 milyar TL’nin üzerinde. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO), Kayıt

Haberler 19.04.2015, 14:02
Kayıtdışı Ekonominin Zararı 30 Milyar Tl'nin Üstünde

ANKARA(ANKA) -Kayıt Dışı İstihdam ve Sosyal Güvenlik Sistemi raporuna göre,  kayıtdışı ekonominin Sosyal Güvenlik Sistemine zararı 30 milyar TL’nin üzerinde.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO), Kayıt Dışı İstihdam ve Sosyal Güvenlik Sistemi Raporunu açıkladı.

"Kayıt Dışı İstihdam ve Sosyal Güvenlik Sistemi" adlı rapora göre,  kayıtdışı ekonominin Sosyal Güvenlik Sistemine zararı 30 milyar TL’nin üzerinde. Türkiye’nin kayıtdışı çalışma haritasında yüzde 82’lik oran ile tarım, ormancılık, avcılık sektörleri başı çekerken, yüzde 27’lik oranı ile sağlık sektörü de dikkat çekiyor.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Dr. Yahya Arıkan, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi olan kayıtdışı ekonomi ile mücadele araçlarının doğru tanımlanması gerektiğini ifade ederek, “Artık kayıt dışı ile mücadelede teknolojinin daha etkin bir şekilde kullanılması lazım. Tüm sektörler için ayrı çalışan denetim-teftiş birimleri oluşturulmalıdır. Bu kaybın bedelini hepimiz ödüyoruz” diye konuştu.

-KAYIT DIŞILIĞIN AZ OLDUĞU SEKTÖRLER EĞİTİM, FİNANS VE KAMU YÖNETİMİ-

Rapora göre kayıt dışı çalışanların en az olduğu sektörler; yüzde 3 ile eğitim, finans ve kamu yönetimi sektörleri oldu. Buna karşın en yüksek kayıt dışılık oranı ise yüzde 82 ile tarım, ormancılık ve avcılık sektöründe gerçekleşti. Enerji, İnşaat ve Turizm gibi kritik sektörlerde yaklaşık olarak her üç kişiden biri kayıt dışı çalışıyor. Sağlık sektöründe yüzde 27’lik kayıtdışı çalışan oranı dikkat çekiyor.

Türkiye’de ücretli, maaşlı veya yevmiyeli çalışanların yüzde 18’i kayıtdışı olarak çalışıyor. İşverenler için ise bu oran yüzde 14 olurken, kendi hesabına çalışanlarda bu oran yüzde 60seviyelerinde seyrediyor. Aile işlerinde ücretsiz çalışan işçilerin oranı ise yüzde 90.

Ekonomideki kayıtlı çalışanların yüzde 74’ü tam zamanlı çalışırken, 50 saat ve üzerinde çalışan kayıtdışı ve iş başında olanların oranı yüzde 34.

İşletmenin büyüklüğü, çalışılan işin niteliği, çalışma süreleri, cinsiyet gibi faktörler, sektörlerde kayıt dışı açısından belirleyici bir konumda yer alıyor. Bu değişkenler kayıtdışı ile mücadelede hangi araçlarla ve hangi alanlarda mücadele etmek gerektiği konusunda da önemli ipuçları sunuyor.

-"ARAÇLAR DOĞRU TANIMLANMALI"-

İSMMMO Genel Başkanı Arıkan Türkiye’nin ve kamu maliyesinin en önemli sorunlarından birinin kayıt dışı ekonomi olduğuna dikkat çekti. Kayıt dışının ekonominin sosyal güvenlik sistemini olumsuz bir biçimde etki ettiğine işaret eden Arıkan, kayıt dışı ile mücadelenin araçlarının doğru tanımlanması gerektiğini söyledi.

Arıkan, rapora ilişkin değerlendirmesinde “Türkiye ekonomisinin resmi olarak yüzde 26’sının kayıt dışı olduğu ifade ediliyor, resmi istatistik kurumunun verilerine göre her 3 kişiden biri kayıt dışı çalışıyor. Bunun yanında herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olan ancak ücretinin bir kısmı, yaptığı işin bir kısmı kayıt dışı olan ciddi bir kesim var. Artık kayıt dışı ile mücadelede teknolojinin daha etkin bir şekilde kullanılması lazım. Tüm sektörler için ayrı çalışan denetim-teftiş birimleri oluşturulmalıdır. Bu kaybın bedelini hepimiz ödüyoruz” ifadelerini kullandı.(ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@