Kapıkule'de TIR kuyruğunun sebebi belli oldu: Suriyeli Korkusu

EDİRNE’de Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bulgaristan’a açılan Kapıkule ve Hamzabeyli ile Yunanistan’a açılan İpsala Sınır Kapısı’ndaki TIR kuyrukları bugün...

Haberler 04.07.2016, 15:18
Kapıkule'de TIR kuyruğunun sebebi belli oldu: Suriyeli Korkusu
EDİRNE’de Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bulgaristan’a açılan Kapıkule ve Hamzabeyli ile Yunanistan’a açılan İpsala Sınır Kapısı’ndaki TIR kuyrukları bugün de sürdü.

TIR’lar Kapıkule’de 22, Hamzabeyli’de 13, İpsala Sınır Kapısı’nda 10 kilometrelik kuyruk oluşturdu. Gümrük kapılarında bayram yoğunluğunun yanı sıra kuyruk çileside sürüyor. Türkiye’nin şeçitli bölgelerinden ihracat yüklerini Avrupa ülkelerine götürmek için yola çıkarak Kapıkule Sınır Kapısına gelen TIR'lar Bulgaristan ve Türk gümrük görevlilerinin yavaş çalışmasından ötürü 3 gündür kuyrukta bekliyor. TIR'lar Kapıkule Sınır Kapısı’nda 22, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 13, Yunanistan’a açılan İpsala Kara Sınır Kapısı’nda ise 10 kilometrelik kuyruk oluşturdu. Kuyruğun 3 gündür erimemesini bayram yoğunluğu ve Bulgaristan ’ın yavaş çalışmasına bağlayan Türk yetkililer, kendilerinin ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

İstanbul’dan aldığı otomobil yedek parçası yükünü Fransa’ya götürmek için 2 gün önce Kapıkule Sınır Kapısı’nda 25 kilometreden kuyruğa girdiğini söyleyen 30 yıllık TIR sürücüsü Sebahattin Türkseven, her bayram böyle bir rezillik yaşadıklarını söyledi. Kuyrukta beklemelerinin Türkiye’nin rezilliği olarak nitelendiren Türkseven, "Türkiye’nin rezilliğini görüyorsunuz. Biz her bayram bu rezilliği yaşıyoruz. Türk gümrük çalışanları çalışmıyor. Yarın kalkıp oy isteyecekler. Ben 25 kilometreden kuyruğa girdim. Sen kimden oy isteyeceksin. 2’nci gün oldu güneşin altında bekliyoruz. Biz insan değil miyiz. Öğlen saat 12’de memur yemeğe gider, iftar saati gelir oruç tutmasa da yemeğe gider. Memur 8 saat mesaisinde 4 saat çalışıyor. Bunları denetleyen yok. Halimiz böyle. Yazık günah değimli bize" dedi. Almanya’ya gitmek için sınırda 3 gündür beklediğini anlatan bir başka sürücü Mustafa Sever, "Kimse bize sahip çıkmıyor. Bizde bu ülkenin vatandaşıyız. Bulgaristan çalışmıyor. Burada aç susuz bekliyoruz. Bayramı kuyrukta geçireceğiz. Bulgaristan tarafı keyfine göre alım yapıyor. Türk yetkililer buna bir çare bulmalı bu rezillik artık bitmeli" dedi.

'SURİYELİ KORKUSU KUYRUĞU UZATIYOR'

İstanbul’dan yüklediği ihraç yükünü İngiltere’ye götürmek için kuyrukta 3 gündür beklediğini söyleyen TIR sürücüsü Mustafa Cebeci, Bulgaristan Gümrük çalışanlarının Suriyeli sığınmacıların TIR’larda kaçak olarak ülkelerine geçmesinden, korktuğu için detaylı arama yapmaları ve bunun kuyruğu uzattığını söyledi. Cebeci, "Bulgaristan yetkilileri çok yavaş çalışıyor. Sadece 2 perondan geçişler yapılıyor. Bizim Suriyeli kaçakları ülkelerine sokmamızdan korkuyorlar. TIR’larımız dakikalarca detaylı aranıyor. Bu bazen saatlerce sürüyor. Bulgaristan’dan TIR sürücü arkadaşlarla görüştük onlar kontrollerin artığını söylüyorlar" diye konuştu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@