Kagider: Hedefimiz 2025 Yılına Kadar Kadın-Erkek İstihdam Farkını Yüzde 25 Azaltmak

İSTANBUL (ANKA)- Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, yeni y&...

Haberler 08.10.2015, 14:50
Kagider: Hedefimiz 2025 Yılına Kadar Kadın-Erkek İstihdam Farkını Yüzde 25 Azaltmak

İSTANBUL (ANKA)- Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, yeni yönetim olarak ekonomik hayata katılımda fırsat eşitliğini yaratmak ve kadın girişimci sayısını arttırmak için önemli bir çaba içinde olduklarını belirterek, “Hedefimiz, 2025’e kadar kadın ve erkek istihdamı arasındaki farkı yüzde 25 azaltmaktır” dedi.

Mayıs 2015 itibarıyla yeni yönetimiyle çalışmalarını yürüten KAGİDER, 2015-2017 Yönetim Döneminde ağırlık vereceği çalışma alanlarını paylaştı. Türkiye’nin kadın istihdamı sorununa dikkat çeken KAGİDER Başkanı Oktar, 2025’te kadın istihdamının en az yüzde 41 olmasını hedefiyle çalışmalarını yürüteceklerini belirtti.

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar yaptığı konuşmada, kadınların işgücüne katılımını ve girişimciliği teşvik etmek, özellikle genç girişimcilere destek olmak ve genç kadınlara gelecek planları için vizyon kazandırmak hedefleriyle görevi devraldıklarını ifade etti. KAGİDER üyelerinin 46 değişik sektörde faaliyet gösterdiğini hatırlatan Sanem Oktar,KAGİDER’in kadın girişimciliğini geliştirmek yoluyla ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek vizyonuyla kurulduğunu ve kadının üreterek ve varlığını özgürce ortaya koyarak tüm karar süreçlerinde etkin rol aldığı bir dünya yaratmak için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

-“SADECE 109 BİN  KADIN GİRİŞİMCİ VAR, KADINLARDA KAYITDIŞI İSTİHDAM  ORANI YÜZDE 50’YE YAKIN-

Kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe işgücüne daha fazla katıldıklarını vurgulayan Sanem Oktar, kadın istihdamına ilişkin çarpıcı verileri aktarırken “Kadının istihdama katılım oranı sadece yüzde 28.6 iken, kadınlar arasındaki kayıt dışı istihdam oranı yüzde 50’ye yakın durumda. Türkiye’de sadece 109 bin kadın girişimci var ve toplam girişimci sayısı içindeki payı da sadece yüzde 8 düzeyinde.Tepe pozisyonlardaki kadın oranı da yüzde 10 gibi oldukça düşük düzeyde” dedi. Oktar, eğitim düzeyi ile işgücüne katılımla ilgili olarak da şu bilgileri verdi: “Okur-yazar olmayan kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 17,4, lise altı eğitimli kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 26,3, lise mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 32,1, mesleki veya teknik lise mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 39,3 iken yükseköğretim mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 72,2 oldu.”

-“KADIN İSTİHDAMINDA YÜZDE 1 ARTIŞ 80 MİLYAR DOLAR DEMEK”-

Dünyada kadın istihdamının yüzde 1 artmasının GSMH’ya 80 milyar dolar  artış olarak yansıdığını; kadınların dünya ekonomisinin değerlendirilmeyen en büyük kaynağı olduğunu söyleyen Oktar sözlerine şöyle devam etti:“Gelişmiş dünya ekonomileri, yüzde 60-70 kadın istihdamı oranları ile ilerliyor. AB ülkelerindeki en düşük kadın istihdam oranı yüzde 41,3 iken Türkiye’de ise bu oran yalnızca yüzde 28,6. TÜİK Haziran 2015 İşgücü İstatistiklerine göre ülkemizde 19,8 Milyon kadın istihdama dahil değil.Kadın istihdamı oranı ile Türkiye, OECD ülkeleri arasında sonuncu sırada. Kadın sorunlarının çözümü açısından kadın temsiliyetinin, öncelikli olarak karar verici pozisyonlarda sağlanması gerekir. Bu nedenle kadın istihdamı ve kayıtlı çalışma aciliyetle ele alınması gereken konular arasında önceliklendirilmeli.”

-“KADIN İSTİHDAMI POTANSİYELİ, DÜNYANIN EN BÜYÜK EKONOMİLERİNİN TOPLAMINA EŞDEĞER”-

Toplumsal gelişimin yolunun kadın temsiliyetinden geçtiğini belirten Oktar, McKinsey Global Institute (MGI) tarafından hazırlanan cinsiyet eşitliği raporuna göre Türkiye’nin listenin alt sıralarındaki ülkeler arasında bulunduğunu belirtti. Oktar; “Rapor, kadınların iş dünyasında erkekler ile eşit hak ve fırsatlara sahip olması ve potansiyellerinin tamamını gerçekleştirmeleri durumunda, ülkelerin 2025 yılında GSYH’larına 28 trilyon dolar (yüzde 26) katkıda bulunabileceğini ortaya koyuyor. Bu, bugünkü Amerika ve Çin’in ekonomilerine eşdeğer bir büyüklük. 2025’te kadın istihdamını en az yüzde 41 seviyelerine çıkarmak için kız çocuklarının eğitimde olması son derece önemli. 2025 hedeflerine ulaşılmasının; eğitim, istihdam ve girişimcilik döngüsünün (3E: education, employment, entrepreneurship) sağlandığı bir ortam yaratılabilmesine bağlı olduğuna inanıyoruz” dedi.

Günümüz koşullarında sivil toplum kuruluşlarının dinamik yapısını koruyabilmek ve büyük hedeflere ulaşmak için “uzmanlaşma”ya önem vermesi gerektiğini belirten KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, “Kadınların tüm üretim ve karar süreçlerinde özgür, eşit ve etkin rol aldığı bir dünya yaratmak vizyonuyla yıllardır azimle çalışıyoruz. Yeni dönemde bu konuda kendimizi daha da geliştirmek için daha büyük hedefler koyduk. KAGİDER olarak en büyük zenginliğimiz, her biri alanında uzman üyelerimiz. Bu kaynağımızı daha verimli kullanabilmek adına strateji gruplarımızla daha aktif çalışmalar yürüterek kadın girişimcilere daha fazla katkı sunacağız” dedi.

-“HEDEF PARLAMENTODA EŞTİ SAYIYA ULAŞMAK”-

Öte yandan toplantıda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan KAGİDER Başkan Yardımcısı Zehra Güngör, TBMM’de kadın milletvekili sayısının artış grafiği içinde olmakla beraber yeterli olmadığını hatırlatarak, ”Eğer toplumda yüzde 50-50 bir denge varsa normalde parlamentoda da bu eşitliğin sağlanması  ve kadın milletvekili sayısının 275 olması lazım. 7 Haziran sonrası kadın milletvekili sayısı 98’e ulaştı. 1 Kasım seçimlerinde en azından üç haneli rakamlara çıkmayı başarırsak ve 100’ü geçersek bunu da önemli bir aşama sayacağız” diye konuştu. (ANKA)

(NÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@