Kadın ve Erkek SGK, SSK, Bağkurlular Tıklayın e-Devlet'ten Emeklilik Yaşını Hesaplayın

Çalışma hayatında yer alan kadın ve erkek çalışanlar emeklilik yaşlarını e-Devlet üzerinden yada Sosyal Güvenlik Kurumu sitesi üzerinden hesaplayabilirler. Emeklilik yaşı hesaplamasında etkili olan kriterler ve emeklilik yaşı hesaplamasına dair tüm ayrıntılar Kamu Gündemi'nde.

Kadın ve Erkek SGK, SSK, Bağkurlular Tıklayın e-Devlet'ten Emeklilik Yaşını Hesaplayın

Emeklilik yaşı milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren düzenlemelerin başında geliyor. Erkek çalışanlar için ayrı, kadın çalışanlar için ayrı uygulanan emeklilik yaşı hesaplamasında bireysel özellikler belirleyici oluyor. 

Geçmiş dönemlerde yapılan SGK düzenlemeleri kapsamında kişiye özel emeklilik hakkı sağlanırken çalışanların çalışma hayatında yer aldıkları süre, işe başlama, doğum tarihi gibi etmenler emeklilik yaşı hesaplamasında etkili oluyor. 

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMASINDA KİŞİSEL VERİLER

Emeklilik yaşı hesaplamasında vatandaşların kişisel verileri esas belirleyici etmenler olarak öne çıkıyor. 

Çalışma hayatında yer alan bir kişinin emeklilik yaşı belirlenmesinde en önemli etmen ilk SGK prim ödemesi yaptığı tarihtir. Çalışanın işe başlama tarihi kaç yaşında emekli olacağını ve hangi haklara tabi olarak emeklilik alacağını belirler. 

Kişisel verilerde ayrıca SGK prim borçlanması önemlidir. Eğer çalışan sigortalı olmadan askere gitmişse yada doğum yapmışsa emeklilik yaşı çok önemli oranda değişebilir. Zira SGK erkek çalışanlara askerlik süreci kadar (eskiden askerlik süresi 18 ay, 15 ay, 12 ay olarak yapılıyordu) kadar, kadın çalışanlara ise 3 doğuma kadar borçlanma hakkı sağlıyor. 

Prim borçlanması ile ilk sigorta tarihi değişebilir bu durumda emeklilik yaşı düşebilir. 

TABİ OLUNAN HAKLAR

Emeklilik yaşı hesaplamasında vatandaşların bilmeleri gereken en önemli noktaların başında tabi olunan haklar geliyor. 

SGK emeklilik yaşı hesaplarken çalışanın ilk primini ne zaman ödediğine bakıyor. Eğer ilk prim 1999 Eylül dönemi öncesi ise erken emeklilik sağlanabiliyor. Ancak 1999 2008 dönemi arasında ilk prim yatırılmışsa bu haklar değişiyor. 2008 sonrası için ise emeklilik yaşı standart olarak uygulanıyor. 

1999 öncesi işe girenler 3600 günle erken emekli olabiliryorlar. İşe başlama tarihine göre değişen bu özellik 1999 sonrası 2008 öncesi 4500 gün olarak uygulanır. 2008 sonrası için ise 5400 gün prim ile emeklilik sağlanır. 

E-DEVLET'TEN HESAPLAYIN

Kaç yaşında emekli olabileceğinizi e-Devlet kanalı üzerinden hesaplayabilirsiniz. e-Devlet sistemine giriş yaparak kendinize ait bilgileri forma doldurup daha sonra kaç yaşında emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. 

e-Devlet dışında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sitesinden de emeklilik yaşı hesaplanabilir.

e-Devlet emeklilik yaşı hesaplama için TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@