Kadın Erkek Çalışanların Yüksek Maaşla Emekli Olmaları için Yapması Gerekenler

Kadın ve erkek çalışanlar için yüksek maaşla emeklilik oldukça önemli bir konu. Yaşlılık döneminde ekonomik zorluk çekmek istemeyen vatandaşlar için çalışma sürecinde dikkat edilecek tüm hususları derledik.

Kadın Erkek Çalışanların Yüksek Maaşla Emekli Olmaları için Yapması Gerekenler

İş dünyasında milyonlarca çalışanın uzun vadeli ortak hedef ve amacı emekli olabilmek. 

Emekli olmak adına yıllarca fedakarlık gösteren, her ay düzenli prim ödemesi yapan kadın ve erkek çalışanların maaşları ise farklı etmenlere göre belirlenir. Çalışanların ileride emekli maaşını etkileyecek etmenlerine neler olduğunu ve emekli maaşının nasıl artırılabileceğini araştırdık. 

EMEKLİ MAAŞI NASIL BELİRLENİR?

Milyonlarca SGK'lı ve milyonlarca Bağkur'lu emekli maaşı hesaplamasının nasıl yapıldığını ve maaşların nasıl artırılacağını merak ediyor. 

Emekli maaşı hesaplamalarında çalışanların dikkat edecekleri husus emeklilik dönemi. SGK'nın halen geçerli olan mevzuatına göre emekli aylığı belirlemesinde 3 dönem esas olarak alınıyor. Çalışanlar için uygulanan bu dönemler 2000 öncesi, 2000 ile 2008 arası ve 2008 sonrası.

Katsayı Farklılıkları Var

İlk olarak bir çalışanın emekli olduğunda alacağı aylık maaşı belirlenirken ödenen prim gün sayısı ve çalışanların çalıştıkları iş yerinin haklarına ödediği esas kazançlar etkili oluyor. 

İkinci önemli olan nokta çalışanın çalışma dönemi, yani çalıştığı yıllar. Emekli maaşı hesaplamalarında 3 dönem ayrı ayrı hesaplanır. 2000 öncesi ayrı değerlendirilir. 2000 ile 2008 arası ayrı değerlendirilir. 2008 sonrası ise ayrı değerlendirilir. 2000 öncesi aylık bağlama oranımız yüzde 75, 2000 ile 2008 arası aylık bağlama oranımız yüzde 65, 2008 sonrası ise yüzde 45 olarak uygulanır. 

EMEKLİ MAAŞI YÜKSELTMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR? 

Kadın veya erkek çalışanların emekli olacakları dönemde yüksek maaş alabilmeleri için çalışma süreçlerinde dikkat edecekleri hususlar var. Çalışma hayatında yer alan herkesin zamanında dikkat edeceği hususlar ile emekli olduklarında yüksek maaş almaları mümkün oluyor. Yüksek maaş almak için sağlanması gereken koşulları ise adım adım aktarıyoruz. 

* Son 3.5 yıl kuralına dikkat edilmeli.

Emeklilik sisteminde 4/c, 4/a ve 4/b şeklinde en avantajlıdan başlayan bir sıralama mevcuttur. Bu kurala uygun olarak en son 7 yılda en fazla hangi statüden ödeme yaparsanız ona göre emekli olunur. Buna dikkat edilmesinde de fayda vardır.

* Emeklilik için eğer borçlanma yapılacaksa 2000 yılı öncesi borçlanmalar yüksek tutarlardan yapılabilir. 

* Düşük kazançlı çalışanlar için birden fazla işverene bağlı kayıtlı çalışmak emeklilik hesabında avantaj sağlayabilir. 

* Emeklilik tarihinin seçiminde içinde bulunulan ekonomik göstergeler de dikkate alınmalıdır.

* SGK primlerinizi olabildiğince yüksek tutardan ödemeye çalışın. Bazı çalışanlar yüksek maaş alıyor olsalar da primleri asgari ücret üzerinden ödeniyor. Bu durum emeklilikte düşük maşa alınmasına neden olur. Bu kapsamda çalışanların primlerini gerçek ücretten yatırılmasını sağlamalılar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@