Juncker Ve Tusk'tan G20 Liderlerine Antalya Mektubu: Türkiye İle Yakın Çalışmalıyız

-Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, 15-16 Kasım’da Antal...

Haberler 05.11.2015, 13:05
Juncker Ve Tusk'tan G20 Liderlerine Antalya Mektubu: Türkiye İle Yakın Çalışmalıyız

-Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, 15-16 Kasım’da Antalya’da düzenlenecek G20 zirvesine katılacak devlet ve hükümet başkanlarına bir mektup gönderdi.

-İki liderin mektubunda “G20 göçmenlere yardım eden uluslararası organizasyonların gerekli mali araçlara sahip olmasını temin konusunda özel bir sorumluluğa sahip bulunuyor. Türkiye Dönem Başkanlığı ile somut bir sonuca ulaşma konusunda yakın çalışmalıyız” satırları yer aldı.

ANKARA(ANKA) - Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, 15-16 Kasım’da Antalya’da düzenlenecek G20 zirvesine katılacak devlet ve hükümet başkanlarına bir mektup gönderdi. İki lider, devlet ve hükümet başkanlarına “Suriye ve Irak’tan savaş nedeniyle göçmek zorunda kalanların sorunlarına somut bir çözüm bulmak için Türkiye dönem başkanlığı ile yakın çalışma yapmalıyız” tavsiyesinde bulundu.

Juncker ile Tusk dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin devlet ve hükümet başkanlarına gönderdiği mektupta şöyle dedi:

“Değerli Meslektaşlarımız,

Antalya’da 15-16 Kasım’da düzenlenecek olan G20 zirvesinde tartışılacak ana konular hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz. G20 göçmen krizine kollektif bir karşılık verilmesini desteklemelidir.

Türkiye’de, Suriye ve başka yerlerdeki çatışmalardan kaynaklanan bir göçmen krizi arasında düzenlenecek olan toplantıda G20, bu soruna karşı ayağa kalkmalı, konunun küresel tabiatıyla ekonomik sonuçlarının farkına varmalı ve göçmenleri korumada daha büyük uluslararası dayanışmayı teşvik etmede krize karşı yenilikçi ve koordinasyon içinde verilecek bir karşılığın öncüsü olmalı. G20 göçmenlere yardım eden uluslararası organizasyonların gerekli mali araçlara sahip olmasını temin konusunda özel bir sorumluluğa sahip bulunuyor. Türkiye Dönem Başkanlığı ile somut bir sonuca ulaşma konusunda yakın çalışmalıyız.”

Mektuplarında istihdam, büyüme ve yatırım gündeminin merkezi önemde olduğunu kaydeden Juncker ve Tusk, son finansal piyasa gerilimlerinin ve yükselen piyasa ekonomilerindeki yavaşlamanın, küresel ekonominin kırılganlığını sürdürmekte olduğunu hatırlattığını belirterek, “Küresel makroekonomik politikalara, toparlanmanın güçlenmesi, potansiyel büyümenin yükseltilmesi ve finansal esnekliğin artırılması hedefiyle G20 seviyesinde işbirliği halindeki yaklaşımın sürmesi konusunda açık bir ihtiyaç var” dedi.

Mektupta, “Antalya için temel çıktı G20’nin güncelleştirilmiş büyüme stratejileri ve buna uygun  istihdam planları olabilir. Türk G20 Başkanlığının, geçen yıl Brisbane’da mutabık kalınan yüzde 2 büyüme hedefine desteğin yerine getirilmesi odağını destekliyoruz” denildi.

Juncker ve Tusk, AB için yatırımın öncelikli konu olduğunu vurgularken Antalya zirvesinde ulaşılması beklenen “yatırım” ve “altyapı” hakkındaki temel sonuçlar için de şu önerilerde bulundu:

“1-Yeni G20 yatırım stratejileri; 2- KOBİ eylem planı; 3- Varlıkların basit ve saydam bir şekilde menkul kıymetleştirilmesi dahil finansal aracılığın iyileştirilmesi üzerinde çalışma; 4- Çoktaraflı Kalkınma Bankaları’nın sermayesinin kullanımını optimal kılma yönünde ek çaba gösterilmesi.”

İki lider Antalya’da küresel ekonomik sistem açısından önemli olan bankalar için “Toplam Kayıp Absorbe Edici Kapasite” standardının sonuçlandırılmasının da önemli bir hedef olacağını hatırlattı.

Mektupta “G20, şu anda çıktığımız gibi sonraki bir krizi önlemek için gerekli olan kolektif kararları almalıdır” denildi.

G20 liderlerinden genç istihdamı ve sosyal kapsayıcılığın sağlanması yönünde kolektif çaba, vergide şeffaflık hakkında daha ileri çalışma isteyen, ticaret açılımı için siyasi ivme sağlanmasını talep eden Juncker ve Tusk, “G20, iklim değişikliği hakkındaki BM müzakerelerinde daha güçlü bir sonuca ulaşılmasını takip etmelidir” çağrısında da bulundu. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@