İzmir Bornova Belediyesi'nden Asgari Ücret Rekoru! TİS İmzalandı, En Düşük İşçi Maaşı 5.890 TL Oldu!

Bornova Belediyesi'nde çalışan işçilerin maaş zamları belli oldu. Bornova Belediyesi'nde Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalanırken en düşük işçi maaşı da 5.890 TL'ye çıkartılarak Türkiye rekoru kırıldı.

İzmir Bornova Belediyesi'nden Asgari Ücret Rekoru! TİS İmzalandı, En Düşük İşçi Maaşı 5.890 TL Oldu!

Bornova Belediyesi'nde çalışan işçilerin uzun bir süredir bekledikleri Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. İmzalanan sözleşme gereği maaş zammı alan işçiler büyük bir sevinç yaşadılar.

EN DÜŞÜK İŞÇİ MAAŞI 5.890 TL OLDU!

İzmir'in Bornova ilçesinde bedeliyede çalışan işçilere çok büyük bir maaş zammı verildi. Uzun bir süredir devam eden Toplu iş Sözlşemesi (TİS) görüşmeleri sona erdi. Tarafların anlaşmasıyla işçilerin maaş zamları da belli oldu. TİS'e göreBornova Belediyesi'nde çalışan 1500'den fazla işçi artık en düşük 5.890 TL maaş alacaklar. Bu bir anlamda da asgari ücret açısından Türkiye rekoru oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve SODEMSEN (Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası) Başkanı Tunç Soyer, Bornova Belediyesi ve DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası 7 No'lu Şube arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. Bu sözleşme gereği 1500'den fazla belediye işçisinin maaşlarına zam yapıldı.

DEMOKRASİ BÜYÜDÜKÇE BÖLÜŞÜLECEK EKMEK BÜYÜR!

Düzenlenen törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Emek mücadelesi bir sözleşme ile bitecek bir mücadele türü değildir. Emek ile demoktrasi aynı düzlemde ilerlerler. Hep daha iyisi, hep daha fazlası her zaman mümkündür. Alın teri kutsaldır ve en iyi şekilde hakkı ödenmelidir. Bir memlekette demokrasi ne kadar artarsa bölüşülecek ekmek de o kadar büyür. Demokrasi azaldıkça da bölüşülecek ekmek küçülür.” dedi.

EKMEĞİMİZİ ADİL ŞEKİLDE PAYLAŞACAĞIZ!

Toplu iş sözleşmesine dair konuşan Tunç Soyer, “Burada bir tarafta işveren diğer tarafta da işçi temsilcileri var. Bu iki taraf da emek ve demokrasi yolculuğunun kadim yolcularıdırlar. Bugün bir bayram günü yaşıyoruz. Hepiniz ananızın ak sütü gibi hak ettiğiniz bir toplu iş sözleşmesine kavuştunuz. Bu vesileyle Bornova Belediye Başkanımızı ve DİSK Genel – İş Sendikası yöneticilerini tebrik ediyorum. Bunun arkasının geleceğine inanıyorum. Emeğin hakkını alana kadar demokrasiyi bu memleketin her yerine sokmak için mücadele edeceğiz. Ekmeğimizi büyütüp adil bir şekilde paylaşacağız.” dedi.

İşçilere büyük bir zam yapan Bornova Belediyesi'nin Başkanı Mustafa İduğ ise, “Sözleşmenin hazırlanmasında bize önemli katkılar sunan SODEMSEN'e teşekkür ediyorum. Eşit işe eşit ücret verebilmek adına bir model ortaya koyduk. Belediyemizde 40 ayrı ücret grubu vardı. Aynı işi yapanlar farklı maaş almak durumunda kalıyorlardı. Bu sayıyı 4'e düşürdük. Biz 2020 yılında büyük sıkıntılar yaşadık. Bu sıkıntıları da emekçi kardeşlerimizin gayretleriyle göğüsledik. Bugün aldıkları maaş zammı onlara analarının sütü gibi helaldir. Güzel günlerde harcamalarını temenni ederim.” açıklamasını yaptı.

ASGARİ ÜCRET REKORU!

Genel İş Sendikası 7 No'lu Şube Başkanı Özgür Genç ise imzalanan TİS ile alaklı detaylar vererek, “Biz bu toplu sözleşmede önceliği kadınlara vermenin doğru olacağını düşündük ve uyguladık. Ayrıca emekliliğe zorlanan işçiler vardı bazı kararlardan dolayı. Onların çocuklarına istihdam önceliği getirdik. Asgari ücret konusunda da bir ilke imza attık. Türkiye'de en yüksek asgari ücreti Bornova Belediyesi işçileri alacaklar.” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@