İto Başkanı Çağlar: Bin 300Tl'lik Asgari Ücretin Getirdiği Yükün Yarısı İşsizlik Fonunda Biriken Paradan Karşılansın

İSTANBUL(ANKA)- İstanbul Ticaret Odası  (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, bin 300 TL'lik asgari &uum...

Haberler 12.11.2015, 13:45
İto Başkanı Çağlar: Bin 300Tl'lik Asgari Ücretin Getirdiği Yükün Yarısı İşsizlik Fonunda Biriken Paradan Karşılansın

İSTANBUL(ANKA)- İstanbul Ticaret Odası  (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, bin 300 TL'lik asgari ücretin iş dünyasına 16 milyarlık ek yük getirdiğini, bunun 8 milyarlık kısmının hükümet tarafından desteklenmesini istediklerini söyleyerek, "İşsizlik fonunda biriken 86 milyar lira var. 16 milyarlık ek maliyetin 8 milyarı buradan karşılanabilir"dedi. Çağlar, asgari ücretin bin 300 TL'ye çıkarılmasıyla İTO aidatlarının artacağını söyleyerek, "İTO aidatı 135 TL'den 194 TL'ye çıkacak" dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar bugün İTO’nun genel merkezindeki basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

-“ASGARİ ÜCRET ARTTIĞINDA ÇALIŞANLARIMIZA DA ZAM YAPILACAK’’-

Gazetecilerden gelen, "Asgari ücretin artmasıyla şirket çalışanlarınıza ne kadar zam yapacaksınız?" sorusu üzerine çağlar, “Biz İTO olarak dedik ki seçimden önce hesapsız vaatlere girmeyin. Elbette ki biz çalışanlarımıza maaş ücretlerinde zam yapacağız, bu kaçınılmaz bir şey. Bizim şirketlerimizin kimisi yıllık bazda kimisi 6 aylık olarak yapar bunu. Asgari ücret bin 300 de olsa bin 500 de olsa biz bundan kaçınmayacağız. Ama burada baz alınan enflasyon oranıdır’’ dedi.

-“İTO OLARAK HÜKÜMETİMİZE HAZIRLADIĞIMIZ BEKLENTİLERİMİZ VAR’’-

"Hükümetten ilk 100 gündeki beklentileriniz nedir" sorusuna Çağlar, şöyle yanıt verdi:

“Bizim beklentilerimiz içerisinde güçlü bir koordinasyon var. Başbakanımızın açıkladığı ‘100 günde vaatleri yerine getireceğiz’ açıklaması hızlı bir sonuç alama girişimidir. Bunu destekliyoruz, reform ve sonuç alıcı işler yapılmasını bekliyoruz. Bunlar bizim ana başlıklarımız hükümetin uyguladığı yatırımlar var. 2050 yılına kadar 1 trilyon dolar civarında yatırım yapılacak Türkiye’de. İstanbul’u ele aldığımızda dünyada en çok yatırım yapılacak şehir İstanbul. Bu yatırımların aksamaması gerekiyor. Çünkü devletin yapacağı yatırımlarla bizim yapacağımız yatırımlar birbirini destekliyor. İTO olarak bizim hükümetimize hazırladığımız beklentilerimiz var. Daha önce söylemiştik finansmana erişim noktasında destek istiyoruz. Finansmana erişim konusunda yaşadığımız sıkıntılardan birisi KOBİ’lerimize sağlanacak kredilerde esnafa uygulanan düşük faiz oranlarının uygulanmasını bekliyoruz. Proje bazında finansmana erişim arzu ediyoruz.’’

Güneydoğu’da ve Doğu Anadolu’da devam eden terör operasyonları ile ilgili soruyu Çağlar, “Bazı ilçelerimizde veya şehirlerimizde olaylar hala devam ediyor ama şunu görüyorum ki askerimiz ve polisimiz görevini kararlı şekilde yapıyor.  Çünkü bizim bu işi bitirmemiz lazım, sırtımızdaki en büyük kambur bu…’’ şeklinde yanıtladı.

-“ÖNÜMÜZDEKİ 4 YIL SİYASETİ DEĞİL EKONOMİYİ KONUŞACAĞIMIZ BİR SÜRE VAR’’-

"2016 yılında Türkiye nasıl bir ekonomik performans sergileyecek?" sorusu üzerine de Çağlar, 2015 yılında 2. çeyrekte sürdürülen büyümenin daha önceki çeyreklerin sonucu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Biliyorsunuz AK Parti hükümeti 2012 yılında tek başına iktidara geldiğinde ortaya bir güven koydu ve bu güven sayesinde özeleştirmeler noktasında yatırımlara çok büyük fonlar geldi ve bu tekrar önümüzde 4 yıl siyaseti konuşmayacağımız ekonomiyi konuşacağımız bir süre var. Şu son 10 gün bin 708 adet firma kuruldu İTO’da demek ki insanlar istikrarı görünce hemen yatırıma geçiyorlar.

2016 yılında bu hızla devam edersek yatırımlarımız kesinlikle artacak. Ticaret noktasında likiditenin azaldığı bir dönemdeyiz. Buna rağmen biz ihracatımızı koruyabiliyoruz. Son 2 aydır düşüş yaşadık. Bunun sebebinin de çevremizdeki ülkelerdeki sıkıntılardan kaynaklandığını düşünüyoruz.’’

-“BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞILMALI’’-

Başkanlık sistemi hakkında ise Çağlar, “2 yıldan beridir tartışılan bir konu bu. Evet bizim sistemimiz uzun yıllara sahip bir sistem ve bu sistemde tek partili iktidarı yakaladığınızda daima iyi sonuçlar alabiliyorsunuz. Başkanlık sistemi tartışılır. Biz de iş dünyası olarak tartışırız" açıklamasında bulundu. (ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@