İşveren SGK Yapılandırma İnternetten Nasıl Başvurulur?

Uzun zamandan beri beklenen borç yapılandırma kanunu geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Bu konu hakkında en fazla merak edilen durumlardan biri de SGK müdürlüğüne gitmeden borç yapılandırma için müracaatta bulunmaktır.

İşveren SGK Yapılandırma İnternetten Nasıl Başvurulur?
Uzun zamandan beri beklenen borç yapılandırma kanunu geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Bu konu hakkında en fazla merak edilen durumlardan biri de SGK müdürlüğüne gitmeden borç yapılandırma için müracaatta bulunmaktır.

Covid-19 virüsü nedeniyle pek çok işlem internet üzerinde yapılabiliyor. Artık E-devlet üzerinden yapılabilecek işlemlerde sayıca arttırılırken kuruma gitmeye gerek kalmadan e-devlet sistemi üzerinden işlemler gerçekleştirilebilir.

İşyerleri İçin Yapılandırma Başvurusu

4A kapsamında sigortalı çalıştırmakta olan işyerleri, işsizlik sigortası primi, sigorta primi, idari para cezası, özel işlem vergisi gibi yapılandırma başvurularını e-sigorta kanalıyla yapabilir. Ayrıca işverenler SGK tarafından hazırlanmış olan başvuru formunu doldurup posta yolu üzerinden işyerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik merkezine de başvuruda bulunabilir.

4B sigortalıların prim borçlarını yapılandırmak ve Bağkur hizmetini prim ödemediklerinden dolayı canlandırmak ihya etmek için müracaatlar e-devlet sistemi üzerinden yapılabilir. Ayrıca SGK aracılığıyla hazırlanan başvuru formunu doldurduktan sonra posta yolunu tercih ederek ilgili başvuru gönderilebilir. Prim borçlarını yapılandırmak isteyen kişiler bunun için herhangi bir sosyal güvenlik ilk müdürlüğüne başvuruda bulunabilir. Durdurulan sigortalılık sürecini ihya etmek isteyen kişiler ise sigortalılık dosyasının olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvurmak durumundadır.

E-Sigorta Üzerinden Yapılacak Olan Başvurular

E-sigorta kanalı üzerinden yapılacak olan yeniden yapılandırma başvuruları sırasında Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sayfasından e-sigortası kullanıcı kodu ve e-sigorta şifresi girilmelidir. Ancak kanun daha önceki süreçte bu kodu ve şifresini almamış veya unutmuş olan kişilerin e-sigorta yolu üzerinden başvuru yapamayacağını belirtiyor. Bu nedenle bu alanda başvuru oluşturmak için sosyal il güvenlik merkezine doğrudan başvuruda bulunulması gerekir. E-sigorta üzerinden yapılacak olan başvuru tiplerinde, başvurunun yapılması sırasında işverence bu yapılan işlemin mutlaka onaylanması lazımdır.

Eğer yapılandırma için posta yolu tercih edilecekse başvuruda bulunacak olan kişilerin, başvuru formunu taahhütlü olarak posta yoluyla göndermesi gerekir. Adi posta yolu ile gönderilmiş olan dilekçelerde Sosyal Güvenlik Kurumu dilekçenin posta tarihine bakmaz, kurum kayıtlarına bakar. Bu nedenle postanın aynı zamanda adi posta yerine taahhütlü şekilde gönderilmesi şartı aranır.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@