İstifaya Kıdem Tazminatı Sağlayan 11 Durum! Hesabınıza Ödenecek Tazminat Tutarı

Kıdem tazminatı ödemeleri çalışanın rızası dışında yapılan işten çıkarmalar için ödenir. Ancak bazı özel durumlarda istifa edilse dahi işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda kalır. İstifa durumunda kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek tüm durumları tek tek derledik.

İstifaya Kıdem Tazminatı Sağlayan 11 Durum! Hesabınıza Ödenecek Tazminat Tutarı

Çalışma hayatında 7 milyondan fazla asgari ücretle çalışan personel bulunuyor. Maaşı asgari ücretten yüksek olan çalışanların sayısı da yine milyonlar ile ifade ediliyor. Özel sektörde çalışan bu personellerin en önemli güvencelerinin başında ise kıdem tazminatı geliyor. 

Kıdem Tazminatı çalışanların, personellerin, işçilerin sigortası konumunda. İşveren çalışanı herhangi bir nedenden dolayı işten çıkarırsa kıdem tazminatı ödemek zorunda kalır. 

İSTİFA DURUMUNDA KIDEM TAZMİNATI

İstifa durumunda kıdem tazminatı çalışanların kendi hakları konusunda bilmeleri gereken hakların başında geliyor. Çalışanların işyerinde yaşadıkları ve zorluklar kıdem tazminatı alarak işten ayrılmalarına imkan sağlar. İstifa durumunda kıdem tazminatı alınabilmesi için bilinmesi gereken en önemli husus ise durumun kanıtlanabilir olması. İşte o nedenler. 

Bu Nedenlerle İşten Ayrılırsanız İşveren Kıdem Tazminatı Ödemek Zorunda

1-) Çalışana mobing, psikolojik baskı uygulanması, işçinin işyerinden istifaya zorlanması, tazminatsız çıkarılmak istenmesi.

2-) Çalışanların primlerinin maaşları üzerinden ödenmemesi eksik yatırılması.

3-) İşyerindeki ağır çalışma şartlarından yani işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı bozulması; iş kazası vb. durumlar. 

4-) İşçinin sigortası işverence geç ve eksik bildirilmişse

5-) Erkek çalışanların askerlik görevi nedeniyle işini bırakması.

6-) Kadın çalışanların evlilik nedeniyle istifa etmesi durumunda.

7-) Çalışanların resmi tatillerde zorla çalıştırılması.

8-) Yıllık izinlerin tam kullandırılmaması.

9-) İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebeplerin ortaya çıkması. 

10-) İşveren tarafından çalışan adına gir çık yapılıyorsa.

11-) Emeklilik hakkının elde edilmesi. 

NE KADAR KIDEM TAZMİNATI ALINIR?

Kıdem tazminatı ödemeleri brüt maaş üzerinden ödenir. Ödemeler her yıl için bir aylık maaş üzerinden hesaplanır. Örneğin 5 yıllık bir çalışan kıdem tazminatı alarak işinden alınacaksa, işveren 5 brüt maaş tutarında ödeme yapacak.

2021 yılı için asgari ücretle çalışanlar her bir yıllık çalışma için 3577 TL kıdem tazminatı alacaklar. 5 yıllık bir çalışan 5 x 3577 =  17.875 TL kıdem tazminatı alır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@